۳۰ خرداد ۱۴۰۲

درگیری جدید در مرز ارمنستان و آذربایجان

  :اندیشکده
2023-06-15 10:43:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی

یک مرزبان آذربایجانی و یک مرزبان ارمنستانی در درگیری جدید بین دو کشور زخمی شده‌اند. سرویس امنیت ملی ارمنستان در بیانیه ای اعلام کرد که گروهی از مرزبانان آذربایجان تلاش کرده اند از پلی بر روی رودخانه هاکاری که مرز بین المللی شناخته شده بین دو کشور است، عبور کرده و پرچمی را در خاک ارمنستان به اهتزاز درآورند.  ارمنستان اعلام کرد که این تلاش خنثی شده است.

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از سرویس مرزی آذربایجان گزارش داد که یکی از نگهبانان این کشور پس از زخمی شدن در حال مداوای سراپایی قرار دارد. تاس بعداً به نقل از سرویس مرزی ارمنستان  نیز گزارش داد که یکی از مرزبانان ارمنستانی در جریان گلوله باران روستایی نزدیک به پل توسط آذربایجان زخمی شده است. این پل در ابتدای کریدور لاچین قرار دارد و آخرین مسیری است که ارمنستان را به منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی متصل می کند، که در سطح بین المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته می شود اما عمدتاً ارمنی ها در آن ساکن هستند.

این جاده که توسط نیروهای حافظ صلح روسی کنترل می شود، از ماه دسامبر مسدود شده است.در ماه آوریل، نیروهای آذربایجانی یک ایست بازرسی در این مسیر نصب کردند. ارمنستان و آذربایجان بر سر قره باغ کوهستانی دو جنگ داشته اند. در سال ۲۰۲۰، آذربایجان بخش هایی از اراضی از دست رفته خود پس از فروپاشی حکومت شوروی در اوایل دهه ۱۹۹۰ را در یک درگیری پس گرفت.

منبع گزارش:
https://www.reuters.com/world/middle-east/azerbaijani-border-guard-wounded-entrance-closed-karabakh-road-2023-06-15/

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user