۲۲ خرداد ۱۴۰۲

کمبود تقاضا؛ کاهش هفتگی قیمت نفت

  :اندیشکده
2023-06-09 06:51:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
با وجود اعلام کاهش تولید نفت توسط عربستان سعودی در نشست اخیر اوپک پلاس، نفت خام برای دومین هفته متوالی کاهش یافت. در تجارت صبح امروز در آسیا، نفت خام برنت با قیمت کمتر از 76 دلار  و نفت وست تگزاس اینترمدیت با قیمت زیر 71 دلار معامله می شد.به نظر می رسد که معامله گران همچنان بیشتر از کفایت عرضه، نگران تقاضای نفت هستند. با اخباری مثل رکود اقتصادی آلمان و منطقه یورو و کاهش فعالیت تولیدی چین و آمریکا، نگرانی تقاضا کاملاً موجه است. حتی احتمال این وجود دارد که فدرال رزرو در نشست بعدی خود در 13و 14 ژوئن افزایش تولید دیگری را اعلام نکند. فدرال رزرو در صدد است که هیچ تغییری در احساسات غالب بازار نفت ایجاد نکند.

در اوایل این هفته، موسسه Aspects به دلیل وجود نرخ های بهره بالاتر، گنجاندن نفت خام آمریکا در سبد برنت و تفاوت عرضه در نفت خام ترش و شیرین، پیش بینی خود را برای قیمت نفت اصلاح کرده و قیمت آن را برای نیمه دوم سال 15 دلار کاهش داد. به گفته Energy Aspects، در حالی که برزیل و ایالات متحده در حال توسعه تولید نفت خام شیرین هستند، اوپک در حال کاهش تولید نفت خام عمدتا ترش خود است.

اعلام خبر نزدیک شدن آمریکا و ایران به توافق بر سر تحریم ها و برنامه هسته ای ایران، یکی از عواملی بود که به طور خاص بر قیمت ها در این هفته تأثیر گذاشت. هر دو طرف بی درنگ این گزارش را تکذیب کردند. این تکذیب باعث توقف کاهش قیمت نفت شد اما آن را معکوس نکرد.

برخی انتظارات وجود دارد که با شروع فصل رانندگی تابستانی در ایالات متحده، قیمت‌ها دوباره شروع به صعود کنند، اما هر صعودی می‌تواند با نشانه‌های تقاضا از سوی چین تعدیل شود.

 

منبع گزارش:
https://oilprice.com/Energy/Energy-General/Oil-Prices-Headed-For-Weekly-Loss-Despite-Saudi-Arabias-Production-Cut.html

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user