سه شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری

  :اندیشکده
2023-05-28 20:29:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
اردوغان دهه سوم قدرت خود را تضمین کرد. رقیب او، کمال کیلیچداراوغلو، انتخابات را "ناعادلانه‌ترین  در سالیان اخیر" خواند اما نتیجه را رد نکرد. نتایج رسمی نشان داد که کیلیچداراوغلو 47.9 درصد و اردوغان 52.1 درصد آرا را به دست آوردند که نشان از شکافی عمیق در جامعه ترکیه دارد.مخالفان معتقد بودند شانس زیادی برای خلع اردوغان از قدرت وجود دارد. پیروزی اردوغان تصویر شکست ناپذیری او را تقویت کرد، زیرا او قبلاً سیاست داخلی، اقتصادی، امنیتی و خارجی را از نو ترسیم کرده بود. دورنمای پنج سال دیگر حکومت او ضربه بزرگی به مخالفانی بود که او را به تضعیف دموکراسی متهم می‌کردند، زیرا اوهمچنان  قدرت بیشتری کسب می‌کند.

اردوغان در یک سخنرانی  در آنکارا متعهد شد که تمام اختلافات را پشت سر بگذارد و برسر ارزش ها و رویاهای ملی متحد شود، اما او مخالفان را مورد حمله قرار داد و کیلیچداراوغلو را به همراهی با تروریستها متهم کرد. او گفت که آزادی صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر سابق حزب طرفدار کردها، درحکومت او امکان‌پذیر نخواهد بود. وی گفته است که تورم حیاتی ترین مسئله ترکیه است.

ولادیمیر پوتین،  پیروزی "دوست عزیز" خود را تبریک گفت. رئیس جمهور آمریکا جو بایدن در توییتر خود نوشت: من مشتاقانه منتظر ادامه همکاری به عنوان متحدان ناتو در مسائل دوجانبه و چالش های مشترک جهانی هستم. روابط ایالات متحده با ترکیه به دلیل مخالفت اردوغان با پیوستن سوئد به ناتو و روابط نزدیک آنکارا با مسکو و همچنین اختلافات بر سرسوریه مختل شده است.

 

غمگین و ناامید

حامیان اردوغان که در مقابل اقامتگاه وی در استانبول تجمع کرده بودند، شعار الله اکبر سر دادند. نساء، 28 ساله، زنی که روسری ای به نام اردوغان به سر دارد، گفت: "انتظار دارم همه چیز بهتر شود." یکی دیگر از حامیان اردوغان گفت که ترکیه با روی کار آمدن او برای پنج سال دیگر قوی تر خواهد شد. مرت 39 ساله گفت: "مشکلات در هر کشوری در سراسر جهان، وجود دارد اما ما با رهبری قوی، بر مشکلات ترکیه غلبه خواهیم کرد."

بوگرا اوزتوگ، 24 ساله، که به کیلیچداراوغلو رای داده است، مخالفان را به دلیل شکست در تغییر، سرزنش کرد. اوزتوگ گفت: "من احساس ناراحتی می کنم اما ناامید نیستم. هنوز فکر می کنم افرادی هستند که می توانند واقعیت ها و حقیقت را ببینند."

اردوغان مخالفانی دارد که فکر می‌کردند رای‌دهندگان، او را به دلیل واکنش کُند دولت به زلزله‌های ویرانگر فوریه، مجازات خواهند کرد. اما در دور اول رای گیری در 14 مه که شامل انتخابات پارلمانی بود، حزب عدالت و توسعه در 10 استان از 11 استان زلزله زده در صدر قرار گرفت تا اکثریت پارلمانی را همراه با متحدانش به دست آورد.

 

ترس از آزادی

رؤسای جمهور کشورایران، اسرائیل، و پادشاه عربستان سعودی از جمله رهبرانی بودند که در خاورمیانه که به او تبریک گفتند. اردوغان که سال‌ها با بسیاری از دولت‌های منطقه مخالف بود، در سال‌های اخیر موضع آشتی‌جویانه‌ تری اتخاذ کرده است.

امره اردوغان، استاد علوم سیاسی در دانشگاه بیلگی استانبول، موفقیت اردوغان را ناشی از اعتقاد هوادارانش به توانایی او در حل مشکلات، دانست. اردوغان همچنین حمایت رای دهندگان محافظه کاررا ، که مدت ها احساس در حاشیه بودن می کردند، حفظ کرده بود. وی گفت: این دوره با کاهش آزادی‌های سیاسی و مدنی، قطبی‌سازی و دعواهای فرهنگی بین دو قبیله سیاسی پیش خواهد رفت.

 

 

منبع گزارش:
https://www.reuters.com/world/middle-east/erdogan-positioned-extend-rule-turkey-runoff-election-2023-05-27/

مقالات مشابه

اسلام‌گرايى و يهودستيزى در داغستان
خشنودی روسیه و ناخشنودی غرب؛ گسترش روابط آذربایجان با ایران و چین
آیا عصر جهانی شدن رو به پایان است؟

انتخاب سردبیر

فرهنگی و اجتماعی
۱۴۰۳/۰۴/۳۱

تشدید محدودیت ها بر فرقه احمدیه در مصر

نوشته: Massimo Introvigne

رصدگر:   سامانه مشرف

اندیشکده: bitterwinter

user