۶ آبان ۱۴۰۲

" نگاهی دقیق به برخی شواهد کلیدی در انفجار بیمارستان غزه "

  :اندیشکده
:تاریخ انتشار
لینک منبع اصلی

این ویدئو نشان می دهد که پرتابه ای در آسمان تاریک غزه می گذرد و در هوا منفجر می شود. چند ثانیه بعد انفجار دیگری روی زمین دیده می شود.

این فیلم به شواهدی تبدیل شده است که به  طور گسترده مورد استناد قرار می گیرد.  زیرا مقامات اسرائیلی و آمریکایی ادعا کرده اند که یک موشک فلسطینی در آسمان خراب شده و به اشتباه به زمین سقوط کرده و باعث انفجاری مرگبار در بیمارستان الاهلی در شهر غزه شده است.

اما یک تحلیل بصری دقیق توسط نیویورک تایمز به این نتیجه رسید که این ویدئو  که از دوربین تلوزیون الجزیره که در شب 17 اکتبر پخش می شد، گرفته شده است، چیز دیگری را نشان می دهد. موشکی که در ویدیو دیده می شود  و به احتمال زیاد عامل انفجار نیست.  تایمز دریافت که در واقع در آسمان تقریبا در فاصله دو مایل دورتر منفجر شد. و  جنبه نامربوطی  از درگیری است که آن شب بر فراز مرز غزه رخ داد. یافته های تایمز ، این موضوع را جواب نمی دهد که " واقعا چه چیزی باعث انفجار بیمارستان عرب الاهلی شد یا چه کسی مسئول ان است.

" ادعای آژانس های  اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا مبنی بر اینکه پرتاب نافرجام راکت فلسطینی منجر به این اتفاق شده است، چالش برانگیز است.، اما تحلیل تایمز یکی از شایع ترین شواهدی را که  مقامات اسرائیلی برای طرح ادعای خود استفاده کرده اند، مورد تردید قرار می دهد و روایت سر راستی که آنها  ارائه کرده اند، پیچیده می کند.

انفجار بیمارستان به قسمتی دلخراش و بحث برانگیز در جنگی تبدیل شده است که در 7 اکتبر پس از حمله حماس، که کنترل نوار غزه به اسرائیل را در اختیار دارد، آغاز شد، حمله ای که دولت اسرائیل می گوید پیش از 1400 غیر نظامی و سرباز کشته و 200 گروگان گرفته است که به غزه بازگردانده شدند. به گفته وزارت بهداشت غزه تحت مدیریت حماس در حالی که ارتش اسرائیل برای تهاجم زمینی آماده می شود، اسرائیل با توپخانه و بمباران بی امان به حمله حماس پاسخ داده است که منجر به کشته شدن 5700 فلسطینی شده است.

مقام های اسرائیلی و مبارزان فلسطینی، یکدیگر را مسئول انفجار عرب الاهلی  می دانند. ویدیو های متعددی که توسط تایمز جمع آوری و تحلیل شده است، نشان می دهد که شبه نظامیان  دقایقی قبل از این انفجار، ده ها راکت از جنوب غرب بیمارستان شلیک کردند و انفجار آتشین در بیمارستان مطابق با موشک شکست خورده ای است که با سوخت مصرف نشده ای،  فاصله زیادی را هدف خود داشت.

این فیلم همچنان نشان می دهد که بمباران اسرائیل در حال انجام است و دو انفجار در نزدیکی بیمارستان در عرض دو دقیقه پس از اصابت آن دیده می شود.

سرگرد " نیر دینار " ، سخنگوی ارتش اسرائیل  به نیویورک تایمز گفت که نیروهای نظامی  " در محدوده ای که بیمارستان را به خطر می اندازد" حمله نمی کردند، اما از گفتن اینکه نزدیک ترین حمله تا چه اندازه فاصله داشت، خودداری کرد.

با گذشت یک هفته از تراژدی بیمارستان هنوز سوالات زیادی باقی است. شمار تلفات که در ابتدا توسط حماس 500 نفر اعلام شد به 471 نفر کاهش یافت اما هیچ عددی تایید نشده است.خود بیمارستان هدف حمله مستقمی قرار نگرفت هر چیزی که باعث انفجار شد، در واقع به حیاط بیمارستان برخورد کرد که افراد به خاطر امنیتشان آنجا جمع شده بودند و تعدادی خودرو هم پارک شده بود.حماس بقایای مهمات اسرائیلی یا هیچ مردک فیزیکی برای اثبات ادعای خود مبنی بر مسئول بودن اسرائیل ارائه نکرده است. مقامات اطلاعاتی آمریکایی روز سه شنبه گفتند که نهادها ارزیابی کرده اند که این ویدیو نشان می دهد یک موشک فلسطینی که از غزه پرتاب شده است، پیش از اصابت بخشی از موشک به محوطه بیمارستان، دچار " عیجب مورتور " شده است. یک مقام ارشد اطلاعاتی گفت که مقامات نمی توانند احتمال افشای اطلاعات جدیدی را که ارزیابی آنها را تغییر می دهد، رد کنند، اما گفت که به نتایج خود اطمینان بالایی دارند. سخنگوی دفتر مدیر اطلاعات ملی در پاسخ به سوالی درباره یافته های تایمز گفت که تایمز و سازمان های اطلاعاتی آمریکا تفسیر های متفاوتی از این ویدئو داشتند. تشخیص آنچه اتفاق افتاده است به طور خاص پیچیده است چرا که اسرائیل و حماس از زمان شروع جنگ، به سوی یکدیگر شلیک کرده اند. اسرائیل پیش از هشت هزار مهمات به غزه شلیک کرده است.اسرائیل پیش از 8 هزار مهمات را به سمت غزه شلیک کرده است که به یک حمله وحشیانه تبدیل شده و براساس شواهد ویدیوئی و صفحه رسمی فیس بوک بیمارستان، سه روز قبل نیز بیمارستان الاهلی عرب را با یک گلوله توپ هدف قرار داده است. حماس و جهاد اسلامی با هدف قرار دادن اسرائیل با راکت های مرگبار از پایگاه های مخفی در داخل غزه ادامه داده اند. راکت های فلسطینی در گذشته دچال اختلال شده اند و یک برآورد می گوید که 15 درصد موشک های پرتاب شده توسط گروه های شبه نظامی غزه با شکست مواجه شده اند.

در عرض یک ساعت از انفجار بیمارستان، جنگ اطلاعاتی آغاز شد. حماس بلافاصله حمله هوایی اسرائیل را مقصر دانست، در حالیکه نیروهای دفاعی اسرائیل به سرعت هرگونه مسئولیتی را رد کردند و مقصر موشک فلسطینی ناکارآمد را مقصر آن خواندند. مقامات اسرائیلی گزارشی درباره انفجار 18 اکتبر منتشر و همچنین یک گفتگو را که به روایت آنها بین جنگجویان حماس که جهاد اسلامی را مسئول این انفجار می دانستند، رهگیری کردند. اسرائیل همچنین به چند مدرک دیگر اشاره کرده است که علنی نشده اند، شامل گزارش فعالیت های نظامی، اطلاعات جمع اوری شده از سیستم های راداری، سایر رهگیری های صوتی و سایر ویدئوها. در همین حال مقام های اسرائیلی همچنین در مصاحبه ها با رسانه ها و در شبکه های اجتماعی به ویدئوی شبکه الجزایر اشاره کرده اند.که سه بار در شبکه ایکس که قبلا توئیتر نامیده شد، به ویدئو الجزایر استناد کردند. در این پست ها، ارتش اسرائیل شی ء هوایی متحرک را " موشکی به سمت اسرائیل " شناسایی کرد که تقریبا همزمان با انفجار بیمارستان عربی الاهلی دچار مشکل و منفجر شد. " سخنگویان ارتش اسرائیل همچنین در مصاحبه با سی ان ان و بی بی سی در 18 اکتبر و در مصاحبه با ایندیا تودی در 19 اکتبر به صراحت مدعی شدند  این موشک به نادرست از سوی حماس شلیک شد.

رسانه های متعددی این فیلم را به نمایش گذاشته اند و تعدادی نیز آن را شاهدی بر اصابت موشک فلسطینی به بیمارستان ذکر کرده اند.

اما تایمز به این نتیجه رسید که موشک موجود در ویدئو هرگز نزدیک بیمارستان نبوده است، این موشک از اسرائیل پرتاب شد نه غزه و این طور به نظر می رسد که موشک حداقل در فاصله دو مایل دورتر از بیمارستان، در بالای مرز اسرائیل و غزه منفجر شده است.

نیویورک تامیز برای دریابی شی ء موجود در آسمان در قلمرو اسرائیل، فیلم الجزایره را با پنج ویدئوی دیگر که در همان زمان فیلم برداری شده اند، از جمله تصاویری از کانال تلویزیونی 12 اسرائیل و یک دوربین مدار بسته در تل آو یو که مطابقت داد. این ویدئوهای مختلف  نمایی از موشک را از  شمال، جنوب، شرق و غرب ارائه می کردند. با استفاده از تصاویر ماهواره ای برای مثلث سازی نقطه پرتاب در آن ویدئو ها، تایمز تشخیص داد که این پرتابه از نزدیک شهر اسرائیلی نهال اوز، کمی قبل از انفجار مرگبار بیمارستان به سمت غزه شلیک شده است، این یافته ها با نتایج برخی از محققان آنلاین مطابقت دارد. علاوه بر این فیلم ها نشان می دهد که پرتابه موجود در تصاویر الجزیره پس از رگبار موشک های فلسطینی شلیک شده است که مقامات اسرائیلی آن را عامل انفجار بیمارستان ارزیابی کرده اند. از ساعت 59 : 18 این فیلم ها نشان می دهد که در 17 اکتبر، رگبار راکت های فلسطینی از دو موضع جنوب غربی و شمال غربی بیمارستان الاهلی شلیک می شود. شعله های موشک های فلسطینی در آسمان شب قابل مشاهده است که به سمت شمال شرقی به سمت اسرائیل در حرکت هستند. بین آخرین موشک فلسطینی و انفجار بیمارستان پیش از 25 ثانبه فاصله زمانی وجود دارد. تایمز نمی تواند به طور مستقل نوع پرتابه ای را که از اسرائیل شلیک شده است شناسایی کند، اگر چه از مقصد پرتاب شده که دارای سیستم دفاعی گنبد آهنین است. ارتش اسرائیل می گوید رهگیرهای گنبد آهنین را به سمت غزه شلیک نمی کند و در واقع موشکی که در این ویدئو دیده می شود ممکن است وارد خاک غزه نشده باشد. ارتش اسرائیل اعلام کرده است که گنبد آهنین به هیچ رهگیر در زمان و منطقه مورد سوال شلیک نکرده است..

.

منبع گزارش:
https://www.nytimes.com/2023/10/24/world/middleeast/gaza-hospital-israel-hamas-video.html

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user