سه شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

نتانیاهو عامل نفرت جهانی و انحطاط رژیم صهیونیستی

  :اندیشکده
:تاریخ انتشار
لینک منبع اصلی

بسیاری در رژیم صهیونیستی به‌شدت از نخست‌وزیر جدید و کابینه‌اش عصبانی و نگران هستند. برخی به نشانه اعتراض به خیابان‌ها آمدند و برخی دیگر به دادگاه عالی شکایت کرده‌اند. برخی دیگر ترجیح دادند سرزمین‌های اشغالی را ترک کنند و می‌گویند رویکرد نتانیاهو می‌تواند باعث شود تا حمایت و پشتیبانی مردم کاهش یابد و مشروعیت رزیم صهیونیستی تضعیف شود.

با پیروزی بنیامین نتانیاهو در انتخابات اسرائیل، ضربه بزرگی به حزب دموکرات آمریکا وارد شد، زیرا علاقه مند بودند یئیر لاپید بار دیگر به عنوان نخست وزیر انتخاب شود. بنابراین نتیجه انتخابات نشان داد دموکرات ها روی اسب بازنده قمار کردند. با وجود این، در حوزه نتیجه سیاسی میان لاپید و بنیامین نتانیاهو تفاوت زیادی وجود ندارد، جز حفظ وجهه ای که مدت هاست از این رژیم تبلیغ می شود.

نتانیاهو که «پادشاه اسرائیل» شناخته می شود (پیش تر 6 بار نخست وزیر بوده) در آمریکا و جاهای دیگر به دلیل گستاخی و مداخله در امور دیگران منفور است. وی همیشه سعی می کند نقش فروشنده ای را بازی کند که پول می گیرد، اما در ازای آن چیزی نمی دهد.

چند ماه پیش کابینه لاپید با میانجی گری آمریکا با لبنان بر سر مرزهای دریایی برای حل موضوع ذخایر گاز در شرق مدیترانه به توافق دست یافت. در آن زمان نتانیاهو گفت، اگر نخست وزیر بود، بدون اعطای چیزی در ازای آن همه چیز را می گرفت. وی این توافق نامه را نوعی تسلیم در مقابل حزب الله دانست و تأکید کرد، اگر به عنوان نخست وزیر انتخاب شود، توافق جدید با لبنان را کنار می گذارد، همان گونه که درباره توافق نامه اسلو انجام داد.

البته این بار رفتار نتانیاهو تنها متوجه فلسطینی ها و اعراب نیست. وی کابینه ای تشکیل داد که کمتر از یک باند متشکل از جنایتکاران نیست. بسیاری از تحلیلگران، کابینه وی را افراطی ترین کابینه راست افراطی در تاریخ اسرائیل توصیف می کنند. بسیاری در این رژیم به شدت از نتانیاهو و کابینه اش عصبانی و نگران هستند. برخی به نشانه اعتراض به خیابان ها آمدند و برخی دیگر به دادگاه عالی شکایت کرده اند.

برخی دیگر ترجیح دادند سرزمین های اشغالی را ترک کنند و معتقدند نتانیاهو اسرائیل را به رژیمی منفور تبدیل کرده است. آنها تأکید می کنند رویکرد نتانیاهو می تواند باعث شود تا حمایت و پشتیبانی مردمی کاهش یابد و مشروعیت اسرائیل تضعیف شود.

نشریه تایمز چاپ اسرائیل در گزارشی نوشت: وقتی تایم نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل در توئیتی تبریک خود را به نتانیاهو و کابینه جدیدش نوشت، از روابط مستحکم میان اسرائیل و آمریکا استقبال کرد، اما برخلاف گذشته بر ارزش های مشترک در روابط دو کشور تأکید نکرد. در این پیام نوشته شده، اسرائیل پیش تر حمایت آمریکا را از دست داده و از مدل و ارزش های واشنگتن فاصله گرفته است.

نتانیاهو به طور سیستماتیک در حوزه های ایدئولوژیک، قضایی، پارلمانی، نظامی، امنیتی، روابط خارجی، اقتصادی و اجتماعی در حال تضعیف اسرائیل است و برای اجرای برنامه های رادیکال خود مجبور شد قانون اساسی را تغییر دهد؛ این ضربه ای جدی به مفهوم قانون وارد کرد. کسانی که از اسرائیل متنفر هستند، باید آرامش داشته باشند و از تماشای صحنه ها لذت ببرند، زیرا بنیامین نتانیاهو تمام ستون های معبد اسرائیل را ویران می کند.

وی همان فردی است که چند ماه پیش مدعی شد تنها خودش می تواند امنیت اسرائیل را در برابر دشمنان داخلی و خارجی تضمین کند، اما در واقع همان کسی است که بسیاری از سران اسرائیل هشدار داده اند با دامن زدن به اختلافات داخلی و از دست دادن حمایت های خارجی، زمینه نابودی و انحطاط اسرائیل را فراهم می کند.

منبع گزارش:
https://rahbordemoaser.ir/fa/news/166433/%D9%86%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%87%D9%88-%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%86%D9%81%D8%B1%D8%AA-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D9%86%D8%AD%D8%B7%D8%A7%D8%B7-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D8%B5%D9%87%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C

مقالات مشابه

خطرات درگیری‌های خاورمیانه برای روسیه
ترور الضیف ضربه بزرگی به حماس خواهد زد
آیا سیاست‌های ضد اسرائیلی در دولت جدید آفریقای جنوبی ادامه پیدا می‌کند؟

انتخاب سردبیر

امنیتی-نظامی
۱۴۰۳/۰۵/۰۱

بحران سیاسی در گرجستان نشانه چیست؟

نوشته: Shota Gvineria

رصدگر:   سامانه مشرف

اندیشکده: Middle East Institute

فرهنگی و اجتماعی
۱۴۰۳/۰۴/۳۱

تشدید محدودیت ها بر فرقه احمدیه در مصر

نوشته: Massimo Introvigne

رصدگر:   سامانه مشرف

اندیشکده: bitterwinter

user