۸ خرداد ۱۴۰۲

محکومیت شهروند آمریکایی به اتهام همکاری با حزب‌الله لبنان

  :اندیشکده
2023-05-24 17:00:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
مقامات ایالات متحده الکسی ساب، شهروند آمریکایی را به اتهام عکاسی از مناطق پربازدید آمریکا و همکاری با حزب الله، به ۱۲ سال زندان محکوم کردند.الکسی ساب 46 ​​ساله که شهروندی آمریکا را نیز در اختیار دارد، در سال 2019 به ظن داشتن ارتباط با حزب‌الله لبنان دستگیر شد. او یک فرد بسیار آموزش دیده بود که مکان های پربازدید در ایالات متحده، فرانسه، ترکیه و جمهوری چک را شناسایی می‌کرد. طبق گزارش‌ها او در مورد نقاط ضعف مناطق پربازدیدی چون ساختمان امپایر استیت، مرکز تجارت جهانی، مرکز راکفلر، ایستگاه گرند سنترال،فرودگاه ها، پل ها و تونل ها در ایالات متحده تحقیقاتی داشته است و نتایج تحقیقات خود را در اختیار حزب‌الله قرار داده است.
ساب همچنین متهم به همکاری با ایران برای انجام عملیات های مسلحانه در خاک آمریکا در صورت حمله واشنگتن به ایران نیز شده است.هیئت منصفه دادگاه، ساب را به دریافت آموزش های نظامی از حزب الله، کلاهبرداری و اظهارات نادرست محکوم کرد اما نتوانست در مورد اتهام حمایت مالی حزب الله از ساب مدرکی پیدا کند و او را از سه اتهام دیگر تبرئه کرد.قاضی پل جی گاردیف خاطرنشان کرد که متهم در طول تحقیقات و پرونده با مقامات همکاری داشته است و به طور کامل به ماموران اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی) اجازه داده است که در طول چهارماه از او 11 بار مصاحبه بگیرند. گاردیف اعلام داشت که ساب دیگر خطری برای جامعه ندارد وامکان کمی وجود دارد که او دوباره مرتکب جنایات دیگری شود. همچنین گاردیف اعلام کرد که ساب  نباید بیش از ده سال در زندان بماند و اظهار داشت که او با کمک به سایر زندانیان در مواردی چون دریافت گواهینامه معادل دبیرستان، یادگیری زبان انگلیسی و رهایی از شرایط روانی به یک زندانی نمونه تبدیل شده است. گاردیف خاطر نشان کرد که تحولات عقیدتی ساب اجابت درخواست دولت آمریکا مبنی بر حبس او به مدت 20 سال را غیرممکن می‌کند. 

منبع گزارش:
https://www.middleeastmonitor.com/20230524-us-imprisons-ex-hezbollah-spy-for-photographing-popular-landmarks-for-potential-attacks/

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user