دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۲

محکومیت ترامپ درباره اسناد محرمانه

  :اندیشکده
2023-06-09 21:49:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
دادستان های فدرال، دونالد ترامپ،رئیس جمهور سابق آمریکا، رابه سوء استفاده از اسناد طبقه بندی شده  محرمانه و ممانعت از برگرداندن این اسناد متهم کردند.دادستان‌ها، از واضح‌ترین مدرک تصویری خود در خروج پرونده‌ها از کاخ سفید توسط ترامپ، رونمایی کردند. کیفرخواست در خواستی داداستان ها، رئیس جمهور سابق را متهم به نگهداری غیرقانونی و خارج از طبقه بندی برخی اسناد می‌کند. گفته می‌شود اسناد حساسی مثل برنامه های هسته ای و برنامه های حمله آمریکا، در اختیار ترامپ قرار دارد.  بر اساس این کیفرخواست، ترامپ آگاهانه اسناد طبقه بندی شده را به دیگران نشان داده است. در ژوئیه 2021، ترامپ یک طرح حمله بسیار حساس علیه ایران را برای بازدیدکنندگان باشگاه گلف خود در بدمینستر واقع در نیوجرسی، به اشتراک گذاشت. او در فایل صوتی لو رفته، این مطالب را بسیار محرمانه توصیف کرد.اولین باری است که یک رئیس جمهور سابق ایالات متحده با اتهامات فدرال روبرو می شود. ترامپ به دنبال حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ برای به چالش کشیدن رئیس‌جمهور بایدن نیز است. دولت بایدن اکنون به دنبال محکوم کردن رقیب بالقوه‌اش به جنایات متعدد است.

پس از احضار شدن ترامپ برای تحویل اسناد طبقه بندی شده، ترامپ به وکلایش گفته است که آیا بهتر نیست فقط به آنها بگوییم که اینجا چیزی نداریم. دو تن از وکلای ترامپ امروز استعفا دادند. در کیفرخواست، همچنین از یکی از دستیاران شخصی ترامپ به نام والت نائوتا نام برده شده است.

بلافاصله پس از انتشار اتهامات، جک اسمیت، بازپرس ویژه پرونده، بیانیه عمومی بی سابقه‌ای را ارائه داد و از اهمیت تعقیب قضایی ترامپ دفاع کرد. او تاکید کرد که به دنبال محاکمه سریع ترامپ است. اسمیت گفت: «ما یک سری قوانین در این کشور داریم که برای همه اعمال می شود.» ترامپ به انتقاد از اسمیت و کیفرخواست پرداخت و آن را بزرگترین شکار جادوگران تمام دوران نامید. انتظار می رود که ترامپ روز سه شنبه تسلیم مقامات میامی شود.

 

منبع گزارش:
https://www.nytimes.com/2023/06/09/briefing/donald-trump-indictment-canada-fires.html

مقالات مشابه

خشنودی روسیه و ناخشنودی غرب؛ گسترش روابط آذربایجان با ایران و چین
آیا عصر جهانی شدن رو به پایان است؟
بازتاب نتایج انتخابات ریاست جمهوری در برخی از رسانه های ایرانی

انتخاب سردبیر

فرهنگی و اجتماعی
۱۴۰۳/۰۴/۳۱

تشدید محدودیت ها بر فرقه احمدیه در مصر

نوشته: Massimo Introvigne

رصدگر:   سامانه مشرف

اندیشکده: bitterwinter

user