۹ آبان ۱۴۰۲

طوفان در فلسطین، بمباران در إدلب و تحرکات ایران در جنوب سوریه

  :اندیشکده
:تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی

درگیری‌های غزه، به طور مستقیم و غیرمستقیم بر تحولات سوریه تاثیر گذاشته است. در شمال سوریه، یک سلسله تبادل آتش‌هایی بین مخالفان و دولت سوریه انجام شد. از سوی دیگر، ترکیه با بهره‌برداری از فضای پیش آمده در اسرائیل و توجه افکار عمومی به تحولات غزه، مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد را در شمال شرق سوریه بمباران کرد که منجر به کشته و مجروح شدن ده‌ها تن از این شبه نظامیان شد. دولت سوریه که این اقدام را مصداق نقص تمامیت ارضی و نقض آتش‌بس تلقی می‌کرد، مراکز دیده‌بانی ارتش ترکیه در حلب را هدف قرار داد.

در جنوب سوریه اوضاع کمی متفاوت بود، حجم عظیمی از ادوات نظامی و نفرات ارتش در درعا و قنیطره که در نزدیکی بلندی‌های اشغالی جولان قرار دارد موضع گرفتند. بسیاری از منابع محلی معتقدند که  نیروهای مزبور، نیروهای محور مقاومت هستند که در صورت ضرورت و اقتضای شرایط محور جدیدی را از جبهه جولان علیه اسرائیل باز کنند. با این وجود هنوز گمانه‌زنی‌های زیادی در رابطه با این تحرکات وجود دارد.

منبع گزارش:
https://daraa24.org/%D8%B7%D9%88%D9%81%D8%A7%D9%86-%D9%81%D9%8A-%D9%81%D9%84%D8%B3%D8%B7%D9%8A%D9%86-%D9%88%D9%82%D8%B5%D9%81-%D8%B9%D9%84%D9%89-%D8%A5%D8%AF%D9%84%D8%A8/

مقالات مشابه

سخنرانی بشار اسد در نشست ریاض جنجال آفرین شد
چرا کسی بشار اسد را بخاطر موضع منفعلانه‌اش در قبال غزه سرزنش نمی‌کند؟
جنگ غزه و اسکیزوفرنی نخبگان طرفدار حکومت سوریه

انتخاب سردبیر

امنیتی-نظامی
۲۰ آذر ۱۴۰۲

نگاهی به «روز بعد از جنگ» در غزه

نوشته: unnoun

اندیشکده: ecss

افکار عمومی
۱۹ آذر ۱۴۰۲

نتایج یک نظرسنجی در غزه و کرانه باختری

نوشته: unnoun

اندیشکده: awrad

user