۱۱ مرداد ۱۴۰۲

تعامل آمریکا با طالبان

  :اندیشکده
2023-07-31 17:17:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
وزارت امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه 9 مرداد پس از مذاکرات دو روزه در قطر اعلام کرد به طالبان گفتند که واشنگتن آماده گفتگوهای فنی در مورد ثبات اقتصادی و بحث در مورد مبارزه با قاچاق مواد مخدر است. مقامات طالبان در این مذاکرات خواستار لغو ممنوعیت سفر و سایر محدودیت های رهبران طالبان و آزادسازی دارایی های بانک مرکزی افغانستان شدند.طبق بیانیه وزارت خارجه، طرف آمریکایی نگرانی های خود را در مورد "وخامت" وضعیت حقوق بشر تکرار کرد و از طالبان خواست تا ممنوعیت های تحصیل و اشتغال زنان را لغو کنند. این بیانیه همچنین نکات مثبتی در مورد بهبود داده های مالی، از جمله کاهش تورم، و کاهش کشت خشخاش تحت ممنوعیت سال 2022 به همراه داشت.

قهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان گفت برای اعتمادسازی ضروری است که ممنوعیت سفر رهبران طالبان برداشته شود و ذخایر بانک مرکزی آزاد شود «تا افغان‌ها بتوانند اقتصادی بدون اتکا به کمک‌های خارجی ایجاد کنند»

پس از به دست گرفتن قدرت توسط طالبان، حدود 7 میلیارد دلار از وجوه بانک مرکزی افغانستان در بانک فدرال رزرو نیویورک مسدود شد. نیمی از این بودجه در حال حاضر در یک صندوق امانی مستقر در سویس است.

منبع گزارش:
https://www.reuters.com/world/asia-pacific/taliban-call-return-bank-funds-ending-curbs-meeting-with-us-envoy-2023-07-31/

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user