چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۷

سرنگونی پهپاد اسرائیلی توسط حزب‌الله

  :اندیشکده
2023-06-26 13:24:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
حزب الله لبنان روز دوشنبه از سرنگونی یک پهپاد اسرائیلی که وارد حریم هوایی لبنان در جنوب این کشور شده بود، خبر داد. شبکه المنار وابسته به حزب‌الله بدون ارائه جزئیات بیشتر گزارش داد که جنگنده‌های این گروه پهپاد مذکور را با «سلاح‌های مناسب» در نزدیکی روستای «زیبقینه» در جنوب این کشور سرنگون کرده اند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اذعان کرد که یکی از پهپادهای این رژیم طی «فعالیت‌های معمول» در خاک لبنان سقوط کرده است و هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که حزب الله بخواهد به واسطه این پهپاد به دست آورد.

اسرائیل و لبنان در ظاهر در حال جنگ هستند، اما ارتش دو کشور از زمان عقب نشینی اسرائیل از جنوب لبنان در ماه مه 2000 وارد درگیری مستقیم نشده اند. حزب الله در سال های اخیر نفوذ قابل توجهی در داخل لبنان به دست آورده است. این گروه نظامی آخرین بار در سال 2006 با اسرائیل جنگید. از آن زمان، گاه درگیری هایی بین دو طرف در مرز وجود داشته است. این دو همچنین در سال های گذشته ادعا کرده اند که پهپادهای یکدیگر را سرنگون کرده اند.

در ماه آوریل ده‌ها راکت از پایگاه حزب‌الله  درجنوب لبنان، به سمت شمال اسرائیل در میان تنش‌ها در سرزمین‌های فلسطین شلیک شد. حزب الله با رد حمله موشکی، این حملات را از جانب گروه های فلسطینی دانست.

در آگوست 2021، اسرائیل و حزب الله در چندین روز حملات برون مرزی با یکدیگر درگیر شدند و بیش از 10 موشک توسط حزب الله به سمت اسرائیل شلیک شد که با آتش تلافی جویانه ارتش اسرائیل مواجه شد. تشدید تنش ها پس از حمله ادعایی ایران به نفتکش تحت مدیریت اسرائیل در سواحل عمان صورت گرفت. ایران در آن زمان دست داشتن خود در این حمله را رد کرده بود.

در ماه های گذشته حوادث دیگری در مرز گزارش شده است. در اوایل ماه جاری، نیروهای اسرائیلی گاز اشک آور به سمت تظاهرکنندگان لبنانی در نزدیکی تپه های کفار چوبه پرتاب کردند که بیروت می گوید این سرزمین ها متعلق به لبنان  است که توسط اسرائیل اشغال شده است. تظاهرات در همبستگی با یک کشاورز لبنانی که از زمین خود در برابر بولدوزرهای اسرائیلی در این منطقه دفاع می کرد، آغاز شد.

اواخر سال گذشته، یک حافظ صلح ایرلندی بر اثر تیراندازی دو خودروی زرهی یونیفل در جنوب لبنان کشته شد. حزب الله اتهامات مربوط به این که متهمین این پرونده از اعضای این جنبش هستند را رد کرده است

 

 

منبع گزارش:
https://www.al-monitor.com/originals/2023/06/lebanons-hezbollah-says-it-downed-israeli-drone-border

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user