یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۳

زنان افغان مجبور به ترک مدرسه چند روز قبل از امتحان شدند

  :اندیشکده
لینک منبع اصلی

با وجود محکومیت‌های گسترده، طالبان حضور زنان در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی را ممنوع کرده است. نیروهای امنیتی روز چهارشنبه برای جلوگیری از حضور زنان به دانشگاه‌ها اعزام شدند. یک دانشجوی دختر که در آستانه اتمام سال اول دانشگاهش بود به NPR گفت: «چنین تصمیمی که طالبان گرفته بود، رویاهای من را در هم ریخته، همه چیز برای من تمام شده است... زندگی برای من معنایی ندارد.» در واکنش به محدودیت اخیر در مورد حقوق زنان، برخی از دانش‌آموزان پسر از امتحانات خارج شدند و چند معلم مرد نیز در اعتراض از سمت خود استعفا دادند. علیرغم وعده‌های میانه‌رو باقی‌ماندن، طالبان از زمان بازگشت به قدرت در اوت 2021 به اعمال محدودیت‌های شدید بر زنان ادامه داده است. زنان باید به طور کامل در ملاء عام پوشش داده شوند، دختران دیگر نمی‌توانند بیش از کلاس ششم به مدرسه بروند، فرصت‌های شغلی به شدت محدود است و زنان و دختران از رفتن به پارک‌ها و سالن‌های ورزشی منع شده‌اند.

حقوق زنان در تونس بیش از پیش بدتر می‌شود
انتخابات پارلمانی آتی نگرانی‌هایی را در مورد تضعیف حقوق زنان در تونس افزایش داده است. قانون جدید انتخاباتی که توسط رئیس‌جمهور کیس سعید در ماه سپتامبر معرفی شد، بسیاری از مقررات سابق برابری جنسیتی در کشور را حذف کرده و نامزدی زنان برای انتخابات را دشوارتر می‌کند. در نتیجه، در انتخابات این شنبه تنها 122 نامزد زن و 936 نامزد مرد حضور خواهند داشت. پارلمان تونس زمانی نمونه برابری جنسیتی در منطقه بود. سلسبیل چلالی، مدیر تونس در دیده‌بان حقوق بشر، نوشت: با این تغییرات جدید در قانون، این به زودی می‌تواند تاریخ‌ساز شود. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، نسبت به "فرسایش نگران کننده هنجارهای دموکراتیک" در تونس ابراز نگرانی کرد. تقریباً همه احزاب اصلی تونس انتخابات روز شنبه را تحریم کردند.

زنان ایالات متحده گام‌های محدودی در تجارت برمی‌دارند.
در سال 2022، تعداد مدیران عامل زن که 500 شرکت فورچون را اداره می کردند به رکورد بالایی رسید. چهل و شش زن در جایگاه‌های بالا قرار دارند که حدود 9 درصد از مدیران اجرایی فهرست را تشکیل می‌دهند. با این حال، تنها بخش کوچکی از این زنان افراد رنگین پوست یا زنان LGBTQ+ هستند. مطالعه‌ای که توسط LeanIn.Org و McKinsey & Company منتشر شد، نشان داد که زنان در پست‌های رهبری با نرخ بالاتری نسبت به همسالان مرد خود، مشاغل خود را ترک می‌کنند. در مقیاس جهانی، زنان تنها 4.8 درصد از مدیران اجرایی فهرست 500 جهانی فورچون را تشکیل می‌دهند.

منبع گزارش:
https://www.cfr.org/blog/women-week-afghan-women-forced-leave-school-days-exams

مقالات مشابه

اسلام‌گرايى و يهودستيزى در داغستان
تشدید محدودیت ها بر فرقه احمدیه در مصر
افزایش اقبال به اسلام در اروپا پس از تجاوز اسرائیل به غزه

انتخاب سردبیر

فرهنگی و اجتماعی
۱۴۰۳/۰۴/۳۱

تشدید محدودیت ها بر فرقه احمدیه در مصر

نوشته: Massimo Introvigne

رصدگر:   سامانه مشرف

اندیشکده: bitterwinter

user