۱۸ تیر ۱۴۰۲

دیپلماسی فمینیستی برای فرانسه؟

  :اندیشکده
2023-07-03 22:05:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
فرانسه «تلاش‌های غیرقابل انکاری» را برای اجرای سیاست خارجی فمینیستی از طریق زنانی که در پست‌های عالی وزارتی هستند، انجام داده است، اما بر اساس گزارشی جدید، همچنان در دفاع از حقوق زنان در سراسر جهان کوتاهی می‌کند.منظور ترویج برابری جنسیتی و حقوق زنان - به ویژه حقوق جنسی و باروری - است و فرانسه پس از اقدامات مشابه کانادا و سوئد، اولین پذیرنده "دیپلماسی فمینیستی" در سال 2019 بود. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور در دوره دوم خود، کاترین کولونا را به عنوان وزیر امور خارجه منصوب کرد که دومین زنی است که این پست را در تاریخ فرانسه به دست می‌آورد.

این منجر به افزایش تعداد سفیران و سرکنسول های زن فرانسه شده است که در حال حاضر نزدیک به یک سوم از این پست ها را تشکیل می دهند در حالی که این آمار در دهه پیش، تنها 14 درصد بود.

سیلوی پیر-بروسولت، رئیس «شورای عالی برابری» به خبرگزاری فرانسه گفته که ارزیابی پیشرفت این برابری توسط این شورا به عنوان یک نهاد مشورتی مستقل، از «پیشرفت محتاطانه» حکایت دارد.

نحوه تعریف و اجرای «دیپلماسی فمینیستی» بین کشورهایی که آن را پذیرفته اند متفاوت است. به گفته سازمان ملل، در حالی که لوکزامبورگ، اسپانیا، مکزیک، آلمان و شیلی برای پذیرش دیپلماسی فمینیستی به این صف‌ها پیوسته‌اند، سوئد به عنوان پیشگام در سال 2014، سال گذشته پس از تغییر در دولت این تلاش را کنار گذاشت.

پیر-بروسولت گفت که دیپلماسی فمینیسی در اینکه به جریان اصلی تبدیل شود، شکست خورده است. او با اشاره به اینکه در سخنرانی‌های اخیر، مکرون هیچ اشاره‌ای به این استراتژی نمی‌کند، گفت که با این حال، این مفهوم «به طرز ظالمانه‌ای فاقد تعریف رسمی، حمایت سیاسی در بالاترین سطح دولت و ابزار استقرار آن است»

او گفت که با نگاهی به کل وزارت خارجه، «هنوز این مردان هستند که اغلب معتبرترین پست ها را دارند».

کولونا وزیر خارجه فرانسه با دریافت این گزارش گفته که رویکرد آن «این ما را دلسرد نخواهد کرد. بهترین پاسخ این است که اقدام کنیم». ابتکارات فرانسه در خارج از کشور شامل کمک به قربانیان تجاوز جنسی در اوکراین، تحریم کشورهایی مانند ایران به دلیل نقض حقوق زنان و کمک های متمرکز بر تامین مالی برای زنان در آفریقا است.

در اقدامی جداگانه، گیلا کلارا کسوس، هنرمند فرانسوی حقوق بشر، در ماه آوریل، پیمان سارا و هاجر را برای ارتقای زنان در دیپلماسی و حقوق زنان در خاورمیانه به اجرا گذاشت. این توافق که توسط نمایندگانی از اسرائیل، امارات متحده عربی، مراکش و بحرین امضا شد، توافق نامه 2020 ابراهیم را با هدف عادی سازی روابط بین چهار کشور تکرار کرد. با نگرانی در مورد عدم حضور زنان در امور خارجی آفریقا، کسوس گفت که می‌خواهد توافقی مشابه برای این قاره آغاز شود.

منبع گزارش:
https://www.channelnewsasia.com/world/feminist-diplomacy-france-not-quite-yet-3603726

مقالات مشابه

از سرزمین شام تا محل مهاجرت برزیل
مقتدى صدر و عمار حکیم و هویتى ترکیبى
چرا فروش کتاب های انگلیسی در روسیه افزایش 670 درصدی داشته است؟

انتخاب سردبیر

user