۱۰ تیر ۱۴۰۲

در خواست گروه های فلسطینی از دولت آمریکا برای محکوم کردن اقدامات اسرائیل

  :اندیشکده
2023-06-26 21:57:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
به نقل از پایگاه خبری رام‌الله، مقامات فلسطینی روز دوشنبه گسترش شهرک‌سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین را غیرقانونی دانستند.در پاسخ به درخواست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، برای جلوگیری از تشکیل کشور فلسطین، خشم و ناامیدی عمومی افزایش یافته است. وی در نشست پشت درهای بسته کمیته امور خارجه و دفاع کنست گفت که اسرائیل باید جلوی آرزوهای فلسطینی ها برای تشکیل کشور مستقل را بگیرد و ما برای آینده‌ای بدون  محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فتح آماده می شویم.نبیل ابورودینه، سخنگوی رسمی ریاست‌جمهوری فلسطین، تشکیل کشور مستقل با پایتختی بیت‌المقدس شرقی را تنها راه‌حل برای دستیابی به امنیت و ثبات در این مناطق دانست. او گفت که بیش از 140 کشور، دولت فلسطین را به رسمیت شناختند. دولت فلسطینی برای تجسم استقلال خود تنها به پایان اشغال نیاز دارد.

رودینه افزود:« اظهارات نتانیاهو نیت واقعی اسرائیل را به جهانیان نشان داد. این اظهارات مشروعیت بین‌المللی و قوانین بین‌المللی را رد می‌کند.»

فلسطینی ها به دنبال ایجاد یک کشور مستقل در کرانه باختری و نوار غزه با پایتختی بیت المقدس شرقی هستند.

وزارت امور خارجه فلسطین در بیانیه‌ای، اظهارات نتانیاهو را به رسمیت شناختن سیاست خصمانه دولت اسرائیل در قبال صلح و رد قطعنامه های مشروعیت بین المللی و اجرای اصل راه حل دو کشوری توصیف کرد. این وزارتخانه به خرابکاری عمدی اسرائیل در تمامی توافقات، تفاهم ها و تلاش های منطقه ای، بین المللی و آمریکا برای بازگرداندن افق سیاسی برای حل مناقشه اشاره کرد. در ادامه این بیانیه آمده است که امتناع نتانیاهو از تشکیل کشور مستقل فلسطینی، توجیه سیاسی برای تجاوزات ارتش اشغالگر، شبه نظامیان شهرک نشین و عناصر تروریستی و جنایات آنها علیه شهروندان فلسطینی، زمین، املاک، خانه ها، محصولات و مقدسات آنها در سرتاسر سرزمین های اشغالی از جمله در اورشلیم شرقی است.

این وزارتخانه افزود: «موضع نتانیاهو، عناصر تروریستی را  به ارتکاب جنایات بیشتر از قبیل سرقت سرزمین فلسطین، تعمیق شهرک‌ها و ایجاد پایگاه‌های تصادفی بیشتر برای تضعیف هر فرصتی برای ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی تشویق می‌کند.»

این بیانیه از دولت ایالات متحده خواسته است که با موضع ضد صلح نتانیاهو برخورد بسیار جدی داشته باشد و تحریم ها، فشارها و اقدامات لازم را برای حفاظت از فرصت اجرای اصل راه حل دو دولتی اتخاذ کند.

ناصر الکدوه، نماینده سابق فلسطین در سازمان ملل به عرب نیوز گفت که دولت اسرائیل خواهان شهرک سازی نیست و منطقه را به جهنم خواهد برد. وی گفت:« نه نتانیاهو، نه احزاب راست اسرائیلی و نه هیچ قدرتی در جهان نمی توانند حق فلسطینیان را برای داشتن یک کشور مستقل انکار کنند.»

غسان الخطیب، تحلیلگر سیاسی فلسطینی، به عرب نیوز گفت، برای اولین بار، سخنان نتانیاهو با اعمال و رفتار مشاهده شده او مطابقت داشت، زیرا او درها را به روی تشکیل کشور فلسطین می‌بست.امروز او بر سیاست‌های افراطی خود  که حاضر نیست کنترل اسرائیل بر هر بخشی از سرزمین‌های فلسطینی را واگذار کند،تأکید می‌کند. موضع نتانیاهو واقعیت جدیدی را برای فلسطینی ها و جامعه بین المللی ایجاد کرده است.»

جنبش حماس نیز به محکومیت علیه بیانیه نتانیاهو پیوست و بر موضع خود مبنی بر اینکه اشغال اسرائیل مبتنی بر نسل کشی، پاکسازی قومی و استعمار شهرک نشینان است، تاکید کرد. در این بیانیه آمده است: «چنین اظهاراتی، از تشکیلات خودگردان فلسطین و سازمان آزادیبخش فلسطین می خواهد که مسیر سازش و مذاکرات بی نتیجه خود با مقامات اشغالگر اسرائیل را مورد بازنگری قرار دهد و به همه همکاری های امنیتی پایان دهد. ما از جامعه جهانی، سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی می خواهیم که این گونه مواضع را محکوم کنند، زیرا این مواضع ناقض ابتدایی ترین حقوق بشر و کلیه قطعنامه های مربوطه و تهدید کننده صلح و امنیت در منطقه است.»

مقامات فلسطینی همچنین از ران دیسانتیس، فرماندار جمهوریخواه فلوریدا و کاندیدای ریاست جمهوری ایالات متحده که گفته بود کرانه باختری طبق تورات سرزمین‌های اشغالی نیست، بلکه متعلق به یهودیان است، ناامید شده‌اند.

الکدوه به عرب نیوز گفت که موضع دیسانتیس غیراخلاقی، انکار حقوق مسلم مردم فلسطین و نقض سیستم قوانین بین المللی است که حق مردم فلسطین را برای داشتن کشوری مستقل به رسمیت می شناسد.»او دیسانتیس را فردی فرصت طلب توصیف کرد.

در همین حال، در آستانه عید قربان، مقامات نظامی اسرائیل کمپین دستگیری در کرانه باختری و هجوم به خانه های زندانیان و زندانیان سابق را در چندین شهر و محله در اورشلیم آغاز کردند.

امجد ابو عسب، رئیس کمیته خانواده های زندانیان بیت المقدس، گفت که نیروهای امنیتی اسرائیل بر مناطق سیلوان، العیساویه، جبل المکابر، الساوانه، التور، شهر قدیم و بیت حنینه متمرکز شده اند و  پس از تفتیش و تخریب خانه ها و محتویات آنها، نظامیان پول و وسایل نقلیه را ضبط کردند.

نیروهای امنیتی اسرائیل نیز پس از توقیف پول های چند صد هزار دلاری زندانیان آزاد شده، در بیانیه‌ای اعلام کردند: « پولی که اسرا از تشکیلات خودگردان فلسطین دریافت می کنند، پولی است که به عنوان مزد و پاداش برای ارتکاب عملیات تروریستی و تشویق تروریسم به دست آمده است.» مقامات اسرائیلی کمپینی را برای مصادره و مصادره وجوه زندانیان بیت المقدس در سال 2020 آغاز کردند.

منبع گزارش:
https://www.arabnews.com/node/2328586

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user