سه شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۶

درگیری ها در کرانه باختری به بهانه آتش زدن چند خانه

  :اندیشکده
2023-06-24 14:53:00 :تاریخ انتشار
لینک منبع اصلی
روسای امنیتی اسرائیل حملات روز شنبه شهرک نشینان به روستاهای فلسطینی در کرانه باختری اشغالی را "تروریسم ملی" معرفی کردند.این موج خشونت‌ها در هفته گذشته که شامل تجاوز بسیاری از شهرک‌نشینان اسرائیلی به شهرک‌ها و روستاهای فلسطینی بوده است، محکومیت بین المللی را در پی داشته و باعث نگرانی کاخ سفید شده است.روز شنبه، شهرک نشینان حداقل دو خانه را در روستای فلسطینی ام صفا در نزدیکی رام الله، به آتش کشیدند. ارتش اسرائیل در این باره اعلام کرده که تا کنون یک مظنون اسرائیلی دستگیر شده است.

یوآو گالانت وزیر دفاع، این حمله را محکوم کرده است.

ارتش و روسای سرویس امنیت داخلی اسرائیل در بیانیه ای مشترک اذعان داشتند که اقدامات شهرک نشینان به منزله «تروریسم ناسیونالیستی» است و باید با آن مبارزه کنند.

ارتش نیروهای خود را در منطقه تقویت خواهد کرد تا از چنین خشونتی جلوگیری کند، و سرویس امنیت داخلی شین بت نیز دستگیری ها، از جمله "بازداشت اداری" را افزایش خواهد داد که در این اقدام مظنونان می توانند بدون اتهام، تحت نظر باشند.

این عمل عمدتاً توسط اسرائیل علیه مظنونان امنیتی فلسطینی استفاده می شود که گروه های حقوق بشر آن را محکوم می کنند.

این بیانیه با محالفت شدید دو تن از اعضای دولت ملی مذهبی بنیامین نتانیاهو، مواجه شده است.

پس از این حمله، در 24 ژوئن 2023، یک فلسطینی در درگیری با سربازان اسرائیلی سنگ پرتاب می کند.

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی، گفته است: «تلاش برای یکسان دانستن تروریسم با اقدامات متقابل غیرنظامی، غیراخلاقی و خطرناک است».

وی از نیروهای امنیتی خواست تا اقدامات خود را در برابر حملات فلسطینی ها افزایش دهند و از شهرک نشینان نیز خواسته است که از «اعمال قانون» خودداری کنند.

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی، که سابقه محکومیت در حمایت از تروریسم را دارد، اظهارات اسموتریچ را تایید کرد.

روز جمعه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ساعاتی پس از تماس تلفنی با همتای اسرائیلی خود، نسبت به حملات شهرک نشینان به روستاهای فلسطینی ابراز نگرانی کرد.

در  حملات جنین هفت فلسطینی کشته، و همچنین تیراندازی فلسطینی ها نیز منجر به کشته شدن چهار اسرائیلی شده است و اسرائیل یک حمله هوایی علیه شبه نظامیان انجام داده است.

پلیس رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اوایل روز شنبه، یک فلسطینی به سمت یک ایست بازرسی اسرائیلی در کرانه باختری تیراندازی کرده و یک نگهبان را زخمی کرده است. آنها افزودند که فرد مسلح فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای حاضر در صحنه کشته شده است.

مسئولیت این فرد مسلح توسط تیپ شهدای الاقصی ( گروه مسلح مرتبط با حزب فتح محمود عباس رئیس‌جمهور فلسطین) برعهده گرفته شد.

مذاکرات صلح میان فلسطینی ها و اسرائیل با میانجیگری آمریکا با هدف ایجاد یک کشور فلسطینی در کرانه باختری، بیت المقدس شرقی و غزه در سال 2014 شکست خورد و هیچ نشانه ای از احیای آن دیده نمی شود.

اکثر کشورها، زمین‌هایی را که اسرائیل در جنگ 1967 تصرف کرده است را غیرقانونی می‌دانند، دیدگاهی که اسرائیل با آن مخالف است.

 

 

منبع گزارش:
https://www.reuters.com/world/middle-east/gunman-opens-fire-israeli-checkpoint-is-shot-dead-police-say-2023-06-24/

مقالات مشابه

معنای اتحاد چین و روسیه برای غرب چیست؟
دیپلماسی فرهنگی سلاحی برای پیشبرد اهداف کرملین
بحران سیاسی در گرجستان نشانه چیست؟

انتخاب سردبیر

user