۹ آبان ۱۴۰۲

حمایت ایران از حماس، حماس را تقویت می کند

  :اندیشکده
:تاریخ انتشار
لینک منبع اصلی

ایران چندین سال است که از نظر کمک های مالی و سخت افزار نظامی به حماس کمک های شایانی کرده است. این کمک به ویژه در مورد موشک ها صادق است. اعلام حمایت حکومت ایران و برگزاری جشن‌های خیابانی به مناسبت این حمله، مؤید حمایت ایران از حمله روز شنبه حماس بوده است.

ایران به توافق عادی سازی عربستان و اسرائیل روی خوش نشان نداده است موفقیت آمیز بودن این توافقات به مثابه بسیج منطقه علیه ایران است. ایران مایل است چنین برنامه هایی را مختل کند. هفته گذشته، آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفت: «آن کشورهایی از منطقه که قمار عادی‌سازی با اسرائیل را انجام می‌دهند، بازنده خواهند شد.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند:«امروز جنبش فلسطین در هفتاد و هشتاد سال گذشته با نشاط‌تر از همیشه است و جوانان فلسطینی و غاصب‌ستیز و ظلم‌ستیز تر شده‌اند.همانطور که می بینید، آن‌ها شادتر، سرزنده تر و آماده تر از همیشه هستند.»

مدتی است که جنگ نیابتی بین اسرائیل و ایران شکل گرفته است.گزارش شده است که در فصل  بهار، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، سردار اسماعیل قاآنی، جلساتی با نمایندگان گروهن مقاومت از جمله نمایندگان حماس داشته و از آنها خواسته است تا حملات خود را به اسرائیل با ایران هماهنگ کنند. اسرائیل چندین سال است که مقامات، دانشمندان ایرانی و مستشاران نظامی ایرانی مستقر در سوریه را هدف قرار داده است. همه این موارد احتمالاً با حمله روز شنبه به اسرائیل تشدید خواهد شد.

حزب‌الله روز یکشنبه ده‌ها راکت به مواضع اسرائیل شلیک کرد. ارتش اسرائیل با پهپادهای مسلح به آتش پاسخ داد. همچنین نفوذ محدود نیروهای حزب الله به خاک اسرائیل گزارش شده است.حزب الله از نظر نظامی بسیار نیرومندتر از حماس با موشک های بسیار بیشتر است. ممکن است یک انفجار در مرز شمالی آتش جنگ را برانگیخته است و اسرائیل باید در دو جبهه بجنگد. این وضعیت یک وضعیت پویا است که می تواند با ادامه درگیری در جاهای دیگر تغییر کند.

حمایت ایران از اسرائیل حماس را تقویت می کند

منبع گزارش:
https://www.cfr.org/in-brief/irans-support-against-israel-bolsters-hamas

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user