۱۶ تیر ۱۴۰۲

حمله اسرائیل به جنین: چرا و برای چه؟

  :اندیشکده
2023-07-04 18:03:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
جنین شهری کوچک در تپه‌ای، در شمال کرانه باختری، در نزدیکی مرز با اسرائیل است و شامل یک کمپ آوارگان پرآب، بتونی و خاکستری به همین نام است که حدود 14000 نفر را در خود جای داده است. آنها از نوادگان فلسطینی‌هایی هستند که در زمان ایجاد اسرائیل در سال 1948 آواره شده‌اند و بیشتر آنها فقیر و بیکار هستند. این میراث خشن باعث خصومت شدید با اسرائیل و حمایت از گروه های مبارز فلسطینی می شود.

از مارس 2022، جنین و مناطق اطراف آن در شمال کرانه باختری اشغالی توسط اسرائیل تحت حملات شدیدی‌قرار گرفته است. اردوگاه جنین از دیرباز محل سکونت مبارزان بوده است. ارتش اسرائیل مرتباً گروه های شبه نظامی را متهم می کند که جنگجویان را در مناطق پرجمعیت شهری مانند اردوگاه های پناهندگان که به سال 1948 بازمی گردد، مستقر کرده اند.

در ژانویه، نیروهای اسرائیلی هفت مرد مسلح و دو غیرنظامی را در حمله ای به جنین کشتند. ماه گذشته، شبه نظامیان و سربازان اسرائیلی درگیری چند ساعته را آغاز کردند که در آن شش فلسطینی کشته و بیش از 90 نفر زخمی شدند. هفت تن از پرسنل اسرائیلی بر اثر مین زمینی که خودروی زرهی آنها را زمینگیر کرد مجروح شدند. مردان مسلح فلسطینی به تلافی چهار اسرائیلی را در نزدیکی یک شهرک یهودی نشین به ضرب گلوله کشتند.

این تبدیل به یکی از بدترین خشونت‌ها از زمان انتفاضه 2000-2005 فلسطینی‌ها در بحبوحه غیبت مذاکرات صلح و گسترش مستمر شهرک‌های یهودی در سرزمین‌های اشغالی تحت اشغال اسرائیل شد.

جنین بسیاری از بمب گذاران انتحاری را صادر کرد که قیام فلسطین را رهبری کردند، در حملات نیروهای زرهی اسرائیل در آوریل 2002 طبق گزارش سازمان ملل 52 فلسطینی در جنین جان باختند که نیمی از آنها غیرنظامی بودند، در حالی که اسرائیل 23 سرباز را از دست داد، بیش از 400 خانه ویران شد و بیش از یک چهارم جمعیت بی خانمان شدند، که نیاز به بازسازی اردوگاه دارد.

دو دهه بعد، اسرائیل زنگ خطر را در مورد افزایش تعداد افراد مسلح در جنین و انباشت مهمات آنها به صدا در آورده است. اسرائیل می‌گوید این اردوگاه مرکزی برای برنامه‌ریزی و آماده‌سازی حملات شبه‌نظامیان و همچنین پناهگاه امنی برای جنگجویان تحت حمایت حماس یا گروه جهاد اسلامی است.

اسرائیل همچنین می گوید که بیش از 50 حمله تیراندازی توسط شبه نظامیان منطقه جنین از ابتدای سال 2023 انجام شده است و تقریبا نیمی از جمعیت وابسته به حماس یا جهاد اسلامی هستند. پرتاب دو موشک دست‌ساز توسط شبه‌نظامیان، هشداری را در اسرائیل برانگیخت که کرانه باختری می‌تواند مسیر نوار غزه را طی کند.

حملات اخیر اسرائیل در مقیاس کوچکتر به جنین، که اغلب از جوخه هایی از کماندوهایی که به شکل فلسطینی مبدل شده بودند، استفاده می کردند، با مشکلاتی مواجه شد. در میان مکان‌هایی که ارتش اسرائیل می‌گوید در جنین کشف کرده است، یک اتاق فرماندهی با مجموعه‌ای از دوربین‌های مداربسته که اردوگاه را پوشش می‌دهد و یک تونل و اسلحه‌خانه پنهان در زیر یک مسجد است. اسرائیل همچنین می گوید که 120 شبه نظامی مظنون را دستگیر کرده و حداقل 9 مرد مسلح را در جنین کشته است.

منبع گزارش:
https://www.reuters.com/world/middle-east/why-is-israel-attacking-jenin-west-bank-operation-explained-2023-07-04/

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user