دوشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۰۲

تقویت قدرت رزمی متحدان در خاورمیانه توسط ایالات متحده آمریکا

  :اندیشکده
2023-07-20 23:14:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی

وزارت دفاع آمریکا در 20 ژوئیه جهت  مقابله با ایران در تنگه هرمز و آب‌های اطراف آن، استقرار بخشی از گروه آمادگی آبی‌خاکی BATAAN (واحد اعزامی دریایی ARG/MEU) به منطقه را اعلام کرد.

پس از افزایش تنش دریایی میان ایران و غرب در اوایل سال جاری، جان کربی، سخنگوی کاخ سفید در ماه می اعلام کرد:«وزارت دفاع مجموعه‌ای از اقدامات را برای تقویت موضع دفاعی ما در خلیج فارس انجام خواهد داد» در آن زمان، ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در بحرین قصد خود را برای همکاری با شرکای منطقه‌ای برای افزایش حضور چرخشی کشتی‌ها و هواپیماها در تنگه هرمز نشان داد.

بردلی بومن، مدیر ارشد مرکز قدرت نظامی و سیاسی FDD  گفت:«این استقرار چرخشی قابل توجه جهت تقویت قدرت رزمی است که وزارت دفاع در ماه می در پاسخ به تهاجم دریایی ایران آغاز کرد. نکته قابل توجه این است که نیروهای دریایی ایران که به دنبال توقیف کشتی‌های تجاری هستند، وقتی با ارتش ایالات متحده مواجه می شوند، نسبت به انجام کار خود مردد می شوند».

رایان برابست، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی FDD  می گوید:«همکاری با شرکای منطقه ای در جهت افزایش گشت زنی و به اشتراک اطلاعات می تواند توانایی ایران برای توقیف کشتی ها در خلیج فارس راکاهش دهد».

طی دو سال گذشته، ایران به سمت 18 کشتی تجاری با پرچم بین المللی حرکت کرده و حداقل شش کشتی را توقیف کرده است. از ماه می، فرماندهی مرکزی ایالات متحده از هواپیماهای گشت دریایی P-8 Poseidon ،هواپیماهای بدون سرنشین MQ-9 Reaper، شناورهای سطحی بدون سرنشین، هواپیماهای A-10، ناوشکن‌های دریایی و مین‌روب‌ها برای جلوگیری از تهاجم دریایی ایران استفاده کرده است.

در 5 جولای، نیروهای آمریکایی از توقیف دو نفتکش تجاری توسط نیروی دریایی ایران جلوگیری کردند. در یکی از آن حوادث، خدمه ایرانی بارها به سمت نفتکش ریچموند وویجر با پرچم باهامیا پس از درخواست توقف، شلیک کردند. نیروی دریایی ایران با ورود ناو یو اس اس مک فال دست از اقدام خود کشید و حرکت کرد.

در 5 ژوئن، مک‌فول و ناوچه HMS Lancaster نیروی دریایی بریتانیا از توقیف یک کشتی باری در تنگه هرمز توسط قایق های تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جلوگیری کردند. در 3 می، نیروهای ایرانی نفتکش خالی با پرچم پاناما نیووی را در تنگه هرمز توقیف کردند و آن را با قایق های تندرو محاصره کردند و به سمت آب های سرزمینی ایران منحرف کردند. شش روز قبل، کماندوهای ایرانی از طریق یک هلیکوپتر بر روی عرشه نفتکش Advantage Sweet با پرچم جزایر مارشال فرود آمدند و کنترل کشتی را در دست گرفتند.

منبع گزارش:
https://www.fdd.org/analysis/2023/07/20/u-s-boosts-middle-east-combat-power-to-deter-iranian-maritime-aggression/

مقالات مشابه

معنای اتحاد چین و روسیه برای غرب چیست؟
دیپلماسی فرهنگی سلاحی برای پیشبرد اهداف کرملین
بحران سیاسی در گرجستان نشانه چیست؟

انتخاب سردبیر

فرهنگی و اجتماعی
۱۴۰۳/۰۴/۳۱

تشدید محدودیت ها بر فرقه احمدیه در مصر

نوشته: Massimo Introvigne

رصدگر:   سامانه مشرف

اندیشکده: bitterwinter

user