جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۳۰

تأثیر حملات به جنین بر جایگاه جهانی اسرائیل

  :اندیشکده
2023-07-14 14:30:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
جهان بار دیگر شاهد تشدید خشونت ها، بمباران ها، ویرانی ها و کشتارهای رژیم تروریستی اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطین بود. حملات اسرائیل این بار متوجه جنین، یکی از قدیمی ترین شهرهای فلسطین و یکی از شهرهایی که در عهد عتیق ذکر شده‌است، شد. یکی از بزرگترین اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در جنین قرار دارد. این اردوگاه، توسط سازمان ملل در سال 1953 و برای اسکان فلسطینی‌هایی که از خانه خود رانده شدند، تأسیس شد. بیش از 24000 فلسطینی در این اردوگاه زندگی و مقاومت می کنند.اسراییل به بهانه‌ی قدیمی خلع سلاح تروریست‌ها، یک حمله نظامی گسترده را به اردوگاه آوارگان جنین انجام داد و بیش از 1000 سرباز را برای این حمله بسیج کرد. این عملیات از دوشنبه 3 جولای آغاز شد.در طول این حمله دو روزه، اسرائیل از کل زرادخانه جنگی خود (به جز کلاهک های هسته ای) و هواپیماهای جنگی مدرن تدارک دیده شده توسط ایالات متحده، علیه غیرنظامیان غیرمسلح فلسطینی که زیر خط فقر زندگی می کردند، استفاده کرد. بمباران ها آسیبی جدی به زیرساخت های جنین، تخریب خانه ها، مدارس، بیمارستان ها، مساجد و خیابان های اردوگاه پناهندگان رساند.

ارتش اسرائیل بار دیگر حملات خود را علیه کودکان، زنان و سالمندان مستقر در اردوگاه آوارگان سازماندهی کرد تا بتواند از فلسطینی ها بیشترین تعداد کشته و زخمی را بگیرد. برای دستیابی به چنین هدفی، نیروهای اشغالگر اسرائیل دسترسی قربانیان به آمبولانس را مسدود و از ارائه کمک های اولیه به آن‌ها جلوگیری کردند. علاوه بر این، ارتش، ورودی بیمارستان ها را برای جلوگیری از مداوای مجروحان اشغال کرد.

آنچه در جنین از سوی اسرائیل رخ داد، به معنای واقعی یک قتل عام بود، زیرا هیچ توازن قوایی از طرف مقابل وجود ندارد که بتوان این وضعیت را جنگ یا درگیری در فلسطین اشغالی نامید. اسرائیل منطقه‌ای با فناوری پیشرفته نظامی است که توسط ایالات متحده حمایت و محافظت می شود. واشنگتن، سالانه بیش از 5 میلیارد دلار کمک نظامی بی قید و شرط به این کشور اختصاص می دهد. علاوه بر این، اسرائیل از هرگونه پاسخگویی در مورد جنایات خود در شورای امنیت سازمان ملل مصون است.

این قتل عام منجر به شهادت 12 فلسطینی از جمله چهار کودک و همچنین بیش از 100 زخمی شد. همچنین صدها خانواده مجبور به ترک خانه های خود شدند. بدین ترتیب روند جاری نکبت که در سال 1948 آغاز شد، تداوم یافت. پس از جنگ اوکراین، بیش از 100000 نفر یهودی اوکراینی به گروه های تروریستی موجود برای آزار، حمله و اخراج خانواده های فلسطینی از خانه هایشان پیوسته‌اند.

قابل پیش‌بینی است که رسانه‌های سلطه‌جو و مفسران آن، توجه خود را به جنین معطوف کردند تا ادعا کنند که اسرائیل تنها به تهدیدات ادعایی و خطر حملات تروریست‌های فلسطینی پنهان شده در کمپ آوارگان واکنش نشان داده‌است. این روایت مغرضانه با هدف توجیه اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل و منحرف کردن توجه از تأثیرات واقعی انسانی و بی عدالتی های رخ داده در این منطقه است.

این تلاش ها برای تحریف واقعیت بخشی از پروژه شهرک نشینان صهیونیستی است که با دستکاری اطلاعات و مرتبط ساختن فلسطینیان با تروریسم، قصد دارد به اشغال سرزمین فلسطین توسط یهودیان اروپایی مشروعیت ببخشند. با این حال، بدیهی است که اسراییل در حال از دست دادن اعتبار خود است. مردم جهان، به طور فزاینده ای روایت و اخبار جعلی را که برای سرپوش گذاشتن بر خشونت های استعماری و نژادپرستانه در فلسطین انجام می‌شود را زیر سوال می برند. حقیقت به طور فزاینده ای برای جهان آشکار  و مقاومت در برابر اشغال غیرقانونی همچنان تقویت می شود.

رژیم آپارتاید اسرائیل که بر اساس برتری نژاد یهودیان استوار است، حقوق اولیه مدنی را برای میلیون ها فلسطینی ساکن در کرانه باختری اشغالی و نوار غزه انکار می کند. این انکار حقوق به بهانه نامشروع امنیت اسرائیل توجیه می شود. این سیاست، سیاست استعماری است که جداسازی افراد را صرفاً بر اساس هویت آنها به‌عنوان اعراب فلسطینی و غیریهودی ترویج می‌کند.

حمله شنیع به جنین بار دیگر شکست اسرائیل در مقابل مقاومت فلسطین را نشان داد. سرسختی و قاطعیت مقاومت مردم فلسطین، همچنان سیاست‌های ظالمانه اسرائیل را به چالش می‌کشد و آسیب‌پذیری پروژه اشغال و سرکوب آن را آشکار می‌کند.

عدم محبوبیت فزاینده اسرائیل در سراسر جهان غیرقابل انکار است. این احساسات با بحران های داخلی که با تشکیل یک دولت راست افراطی به رهبری بنیامین نتانیاهو، جنایتکار جنگی فاسد، و وزرای فاشیست همزمان شده، تشدید شده است. شهرهای بزرگ جهان، شاهد تظاهرات و حمایت از آرمان فلسطین و  محکومیت آشکار اقدامات دولت تروریستی اسرائیل بوده است. این تظاهرات نشان دهنده آگاهی روزافزون مردم جهان از نقض حقوق بشر و سرکوب سیستماتیکی است که مردم فلسطین با آن مواجه هستند.

جنایات جنگی و حملات جنایتکارانه اسرائیل در غزه، اورشلیم، الخلیل و سرتاسر سرزمین‌های اشغالی توسط دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) در حال بررسی است.

جنبه مهم دیگری که به تقویت نیروهای مقاومت فلسطین به رهبری حماس، جهاد اسلامی و جبهه مردمی آزادی فلسطین (PFLP) کمک می کند، تغییرات در ژئوپلیتیک منطقه مانند از سرگیری روابط بین عربستان سعودی و ایران با میانجیگری چین است. این تغییرات منجر به پیشرفت های قابل توجهی مانند پایان جنگ در یمن، بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و احیای روابط برخی از کشورهای منطقه با یکدیگر شده‌است.

اسرائیل می‌ذاند که بدون در نظر گرفتن تحولات منطقه، برای پیروزی در رویارویی های جدید علیه نیروهای مقاومت فلسطینی با مشکلاتی مواجه است. در همین حال، مقاومت در سرتاسر سرزمین های فلسطینی، از جمله در کرانه باختری و مناطقی که در سال 1948 به اسرائیل واگذار شد، رو به افزایش است. حماس به عنوان یکی از مهم ترین نیروهای سیاسی فلسطین، با پتانسیل پیروزی در انتخابات آینده فلسطین، ظاهر می شود.

منبع گزارش:
https://www.middleeastmonitor.com/20230714-jenin-palestine-an-ongoing-catastrophe$

مقالات مشابه

معنای اتحاد چین و روسیه برای غرب چیست؟
دیپلماسی فرهنگی سلاحی برای پیشبرد اهداف کرملین
بحران سیاسی در گرجستان نشانه چیست؟

انتخاب سردبیر

فرهنگی و اجتماعی
۱۴۰۳/۰۴/۳۱

تشدید محدودیت ها بر فرقه احمدیه در مصر

نوشته: Massimo Introvigne

رصدگر:   سامانه مشرف

اندیشکده: bitterwinter

user