سه شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۳۱

برگزاری رزمایش نظامی چین در اطراف تایوان

  :اندیشکده
2023-08-19 02:18:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی

چین در روز شنبه 19 اوت رزمایش های نظامی را به عنوان هشدار جدی و واکنشی خشمگین به نیروهای جدایی طلب در اطراف تایوان برگذار کرد. انتظار می رود این رزمایش به طور گسترده ای به سفر ویلیام لای، معاون رئیس جمهور به ایالات متحده مرتبط باشد
لای، نامزد پیشتاز ریاست جمهوری تایوان در انتخابات ژانویه، روز جمعه از ایالات متحده بازگشت. او رسماً در مسیر خود فقط در پاراگوئه توقف داشت، اما زمانی که در ایالات متحده بود سخنرانی می کرد. علیرغم مخالفت های شدید دولت این جزیره، چین تایوان را که به صورت دموکراتیک اداره می شود، قلمرو خود می داند.
فرماندهی بخش شرقی ارتش آزادیبخش خلق در بیانیه ای کوتاه اعلام کرد که در حال انجام گشت زنی های مشترک آمادگی رزمی دریایی و هوایی در اطراف جزیره است.
وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که از صبح شنبه 42 هواپیمای چینی و 8 کشتی درگیر در تمرینات اطراف جزیره را شناسایی کرده و در پاسخ به آن کشتی‌ها و هواپیماها را مستقر کرده است.
این وزارتخانه در بیانیه ای گفت: 26 هواپیمای چینی از خط میانه تنگه 100 کیلومتری تایوان یا مناطقی فراتر از هر انتهای خط عبور کردند. برای چندین دهه، این خط به عنوان یک مانع غیر رسمی بین دو ارتش عمل می کرد.
فرماندهی بخش شرقی ارتش آزادیبخش خلق اعلام کرد جهت هماهنگی کشتی و هواپیما، کنترل و تمرینات ضد زیردریایی در شمال و جنوب غربی تایوان تمرینات مشترک و آموزش نیروهای دریایی و هوایی را برای آزمایش قابلیت‌های رزمی واقعی نیروها برگزار می‌کند.
او گفت: این یک هشدار جدی علیه نیروهای جدایی طلب تایوان است که با نیروهای خارجی تبانی می کنند. وزارت دفاع تایوان به شدت این رزمایش ها را محکوم کرد و گفت که نیروهای مناسبی را برای پاسخگویی اعزام می کند و توانایی، عزم و اطمینان برای تضمین امنیت ملی را دارد. این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد: برگذاری رزمایش نظامی این بار نه تنها به صلح و ثبات در تنگه تایوان کمک نمی کند، بلکه ذهنیت نظامی چین را نیز برجسته می کند.
این وزارت خانه همچنین اعلام کرد که 42 هواپیمای چینی و 8 کشتی را که در مانورهای اطراف جزیره شرکت داشتند، شناسایی کرده است. این وزارتخانه افزود که در مجموع 26 هواپیمای چینی از خط میانی تنگه تایوان که قبلاً به عنوان یک مانع غیررسمی عمل می کرد، عبور کردند.

منبع گزارش:
https://www.channelnewsasia.com/asia/china-launches-drills-around-taiwan-serious-warning-vice-presidents-us-trip-3709646

مقالات مشابه

معنای اتحاد چین و روسیه برای غرب چیست؟
دیپلماسی فرهنگی سلاحی برای پیشبرد اهداف کرملین
بحران سیاسی در گرجستان نشانه چیست؟

انتخاب سردبیر

user