۲۸ آذر ۱۴۰۲

بازنگری درباره‌ی سیاست های کلان سال 2023

  :اندیشکده
:تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی

در این مطلب چند نمونه از مواردی وجود دارد که موسسه رند در حال ارزیابی آنهاست.

بررسی جنگ با اسرائیل

از زمان عملیات حماس در 7 اکتبر و واکنش شدید نظامی اسرائیل در غزه، محققان رند سناریوهایی را در مورد این فاجعه  ارائه کرده‌اند.

گزارش رند در سال 2017 درباره عملیات‌های قبلی اسرائیل در غزه و شکست استراتژی اسرائیل در غزه، نشان می دهد که چرا تصور یک عملیات هدفمندتر از اسرائیل صحیح نیست.

تحقیقات اخیر مؤسسه رند در مورد آسیب به غیرنظامیان در عملیات‌های تحت آمریکا برای شکست داعش، تجزیه‌وتحلیل‌های مهمی را نشان می دهد تا اطمینان حاصل شود که تعهد اخلاقی برای محدود  کردن تلفات غیرنظامی همچنان در اولویت قرار دارد، پژوهش‌های ما همچنین اهمیت کمک به آوارگان غزه به عنوان یک موضوع کلیدی را، برجسته کرده است.

یکی از متخصصان رند هشدار داد که همانند تمام درگیری‌های گذشته در خاورمیانه، تأثیرات جنگ در غزه ممکن است فراتر از منطقه باشد. به همین ترتیب، مذاکرات گذشته برای اسرا ممکن است درس‌هایی را به همراه داشته باشد.

با نگاهی به آینده، تحقیقات رند در مورد هزینه‌های اقتصادی بسیار بالای درگیری اسرائیل و فلسطین نشان می‌دهد که  منابع اقتصادی صلح می‌تواند به عنوان یک منطق مشترک در راستای یک راه حل سیاسی بلندمدت مطرح شود. کمک به سیاست‌گذاران برای ترسیم یک مسیر به سوی خاورمیانه‌ای صلح‌آمیز، ایمن و مرفه برای حرکت روبه‌جلوی رند خواهد بود.

تحلیل جنگ روسیه در اوکراین

نزدیک به دو سال از حمله گسترده روسیه به اوکراین می‌گذرد. در سال ۲۰۲۳، جهان  شاهد طولانی شدن جنگ بود، بدون اینکه پایانی روشن داشته باشد. در سال گذشته، کارشناسان رند پژوهش‌هایی را در حوزه‌هایی نظیر مقاومت مردمی اوکراین، مشکلات لجستیکی روسیه و  جنگ اطلاعاتی را منتشر کردند. کارشناسان رند استدلال کرده‌اند که آینده درگیری احتمال پیروزی اوکراین و حامیان آن است لذا حمایت آن‌ها همچنان حیاتی است. محققان همچنین تشدید این تنش، از جمله احتمال تلخ استفاده از سلاح هسته‌ای روسیه را مورد بررسی قرار داده و نتایجی را برای سیاست‌گذاران آمریکا و ناتو ارائه کرده‌اند.

محققان رند همچنین در مورد علاقه آمریکا به اجتناب از جنگ طولانی در اوکراین نوشتند. آن‌ها تأکید کردند که ایالات‌متحده نمی‌تواند به تنهایی مدت زمان جنگ را تعیین کند، اما اقداماتی وجود دارد که واشنگتن می‌تواند انجام دهد تا یک راه حل نهایی از طریق مذاکره‌ محتمل‌تر شود.

کمک به افراد آسیب‌دیده از بلایا، برنامه ریزی برای تغییر اقلیم

در سال 2023، اخبار مربوط به تشدید فجایعی شامل آتش‌سوزی‌های ویرانگر در مائونی و زلزله‌هایی در ترکیه و سوریه بود که ده ها هزار نفر را کشتند. غالباً در تیتر اخبار قرار داشتند. چنین فجایعی تنها به مرور زمان و با گسترش اثرات تغییرات آب و هوایی مکرر، شدیدتر خواهند شد. تحقیقات مرکز رند که در سال جاری منتشر شد، برخی از سؤالات حیاتی را که تصمیم گیران با آن مواجه هستند، بررسی کردند، از جمله اینکه چگونه تغییرات آب‌وهوایی ممکن است بر بودجه فدرال، آمادگی نیروی آمریکا و درگیری در مناطق آسیب‌پذیر تأثیر بگذارد؟

مدیریت رقابت بین آمریکا و چین

از حادثه بالن جاسوسی چین در ابتدای سال جاری تا دیدار اخیر رئیس‌جمهور بایدن با رئیس‌جمهور چین، در سال ۲۰۲۳، شاهد تحولات بسیاری در روابط امریکا و چین بوده ایم. هدف تجزیه‌وتحلیل چندبعدی رند جلوگیری از تبدیل رقابت به درگیری مسلحانه است. در سال ۲۰۲۳، محققان بر روی تایوان تمرکز کردند  و مدت‌زمانی که جزیره می‌تواند  در برابر تهاجم چین مقاومت کند را ارزیابی کردند، اینکه چگونه سیاست واشنگتن درباره تایوان بر متحدان منطقه‌ای مانند ژاپن، کره جنوبی و فیلیپین تأثیر می‌گذارد. متخصصان رند همچنین تنش بین آمریکا و روسیه را در کنار چشم‌انداز آمریکا-چین در مورد همکاری امنیتی مقایسه کردند.

با نگاهی به آینده، رند تحقیقات خود را در چین و هند و اقیانوس آرام گسترش خواهد داد تا مناطق جدیدی را در نظر بگیرد. برای ایالات‌متحده مدیریت دقیق روابط با چین که از رقابت بدون دعوت به فاجعه حمایت می کند. نیازمند اطمینان از آن است که تصمیم گیران همه زوایای ممکن را در نظر بگیرند.

منبع گزارش:
https://www.rand.org/pubs/commentary/2023/12/looking-back-on-the-big-policy-stories-of-2023.html

مقالات مشابه

کابوسی جدید: هوش مصنوعی است که تصمیم می‌گیرد چه کسی زنده بماند
آیا واشنگتن با برنامه هسته‌ای عربستان موافقت خواهد کرد؟
آیا اتحاد ضد ایرانی در خاورمیانه در حال ظهور است؟

انتخاب سردبیر

user