۱ مرداد ۱۴۰۲

انتصاب طراح تحریم‌های آمریکا علیه روسیه برای مقابله با جرایم مالی

  :اندیشکده
2023-07-13 17:43:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی

آندره آگاکی در طراحی تحریم هایی که ایالات متحده علیه روسیه به عنوان مجازات تهاجم این کشور به اوکراین اعمال کرده است، نقش مهمی ایفا کرده است. وزارت خزانه داری آمرکا روز پنجشنبه اعلام کرد که آندره آ گاکی، معمار برنامه تحریم های دولت بایدن، در ماه سپتامبر مدیر شبکه اجرای جرایم مالی خواهد شد.
ایالات متحده کمپین بین المللی جاه طلبانه ای را برای تنبیه روسیه به دلیل جنگ در اوکراین رهبری کرده است و همه چیز از دسترسی روسیه به نرم افزارهای به روز گرفته تا توانایی این کشور برای مشارکت در سیستم مالی جهانی را محدود کرده است. این امر به تلاش گسترده روسیه برای دور زدن تحریم ها با استفاده از شرکت های سهامی، معاملات ارزی و سایر مانورهای مالی پیچیده منجر شده که شبکه اجرای جرایم مالی، معروف به FinCEN، در تلاش برای متوقف کردن آن است.
خانم گاکی در حال حاضر مدیر دفتر کنترل دارایی های خارجی واحدی در وزارت خزانه داری است که در آنجا تحریمهایی علیه کشورهایی مانند ایران، کره شمالی و اخیراً روسیه طراحی و اعمال کرده است. او در سمت جدید خود در FinCEN، بخش دیگری را در وزارت خزانه داری رهبری خواهد کرد که مسئول سرکوب پولشویی، جرایم سایبری و فرار از تحریم ها است.
او جایگزین هیمالیا داس خواهد شد. بردلی اسمیت، معاون او در دفتر کنترل دارایی های خارجی، مدیر بعدی این دفتر خواهد شد. خانم گاکی در دولت های بوش، اوباما، ترامپ و بایدن خدمت کرده و در وزارتخانه های دادگستری و خزانه داری کار کرده است. او در سال 2008 به دفتر تحریم ها پیوست و از سال 2018 مدیر آن است.
سیگال مندلکر که معاون وزیر خزانه داری در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی در دوران دولت ترامپ بود، خانم گاکی را به عنوان مدیر دفتر کنترل دارایی های خارجی منصوب کرد. خانم مندلکر گفت که خانم گاکی روند بین سازمانی دولت فدرال را درک کرده و با بخش خصوصی به خوبی کار می کند.
خانم گاکی به عنوان یک بازیگر مهم در تیم امنیت ملی دولت بایدن ظاهر شده است. در اواخر سال 2021، زمانی که ایالات متحده از تجمع نیروهای روسیه در نزدیکی مرز با اوکراین مطلع شد، او به پایتخت‌های اروپایی فرستاده شد تا طرح‌هایی را برای تلاش هماهنگ تحریم‌ها آغاز کند.
در FinCEN، خانم گاکی تیمی را برعهده خواهد گرفت که مسئولیت‌های آن در حال افزایش است، زیرا شرکت‌هایی که در ایالات متحده فعالیت می‌کنند با الزامات گزارش‌دهی بیشتری در مورد ساختار مالکیت خود مواجه هستند و فناوری‌های نوظهوری مانند ارزهای دیجیتال، پولشویی و فعالیت‌های مالی غیرقانونی را رایج‌تر کرده‌اند. FinCEN همچنین با گروه ویژه نخبگان، پروکسی‌ها و الیگارشی‌های روسیه همکاری می‌کند تا معاملات مشکوک روس‌های ثروتمند را که شامل املاک، کالاهای لوکس و سایر دارایی‌های ارزشمند است، ردیابی کند.
والی آدیمو، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در مصاحبه ای گفت: ما فکر می‌کنیم قرار دادن آندریا در FinCEN به این معنی است که او می‌تواند خلاقیت‌هایی را که در OFAC استفاده می‌کند برای جلوگیری از فرار روسیه به آنجا بیاورد.

منبع گزارش:
https://www.nytimes.com/2023/07/13/business/treasury-andrea-gacki-financial-crimes.html

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user