دوشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۳

افزایش تولید نفت ایران ایران به سه و نیم میلیون بشکه در روز

  :اندیشکده
2023-08-10 09:30:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی

روز چهارشنبه، رئیس شرکت ملی نفت ایران گفت:«ایران انتظار دارد تولید نفت خود را 250 هزار بشکه در روز افزایش دهد و تا پایان ماه آینده 3.5 میلیون بشکه نفت در روز تولید کند.»

محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم گفت:« از زمان روی کار آمدن دولت فعلی ایران در سال 2021، این کشور 2.2 میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کرد.»

تولید نفت ایران تا پایان شهریور ماه ایران یا 22 سپتامبر 2023 به 3.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. در ماه ژوئیه، یکی از اعضای کمیته انرژی در مجلس ایران اعلام کرد که  ایران در ماه گذشته 3.1 میلیون بشکه در روز نفت تولید می کرد. این بالاترین میزان تولید نفت در نزدیک به پنج سال گذشته است.

تولید نفت ایران از زمان روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در آگوست 2021 حدود 1 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. حسین حسین زاده، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران، به خبرگزاری ایران ایرنا گفت؛« تولید نفت ایران از 2.2 میلیون بشکه در روز در آن زمان به 3.1 میلیون بشکه در حال حاضر افزایش یافته است.»

بر اساس برآوردهای آرگوس، آخرین باری که ایران این میزان نفت تولید کرده است، در اکتبر سال 2018 بوده است، سالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای، صادرات نفت ایران را مجدداً تحریم کرد.

در آخرین گزارش ماهانه بازار نفت و به گفته منابع ثانویه اوپک، تولید نفت خام ایران در ژوئن به 2.754 میلیون بشکه در روز رسید که 56000 بشکه در روز نسبت به ماه مه افزایش داشته‌است. این میزان بالاتر از میانگین 2.554 میلیون بشکه در روز در سال 2022 بود. از زمان بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت این کشور در سال 2018، ایران خود ارقام تولید خود را به اوپک گزارش نکرده است. گزازش شده که دلیل افزایش تولید نفت در ماه های اخیر، صادرات قوی نفت ایران به چین، ونزوئلا و سوریه بوده است.

منبع گزارش:
https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Iran-Plans-To-Boost-Oil-Output-To-35-Million-Bpd-Before-October.html

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

فرهنگی و اجتماعی
۱۴۰۳/۰۴/۳۱

تشدید محدودیت ها بر فرقه احمدیه در مصر

نوشته: Massimo Introvigne

رصدگر:   سامانه مشرف

اندیشکده: bitterwinter

user