۲۱ مهر ۱۴۰۲

اسرائیل و ایالات متحده از ارتباط ایران با حمله حماس مطمئن نیستند

  :اندیشکده
:تاریخ انتشار
لینک منبع اصلی

مقامات آمریکایی و اسرائیلی می گویند که مطمئن نیستند که  ایران به طور قطعی در حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل دست داشته است یا خیر.

سرگرد نیر دینار، سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل، روز دوشنبه به پولیتیکو گفت: «ما هیچ مدرک یا مدرکی نداریم» که ایران پشت این حمله باشد اما 100 درصد مطمئن هستیم که ایرانی ها غافلگیر نشده اند. فقدان شواهد، لزوماً به این معنی نیست که ایران پشت این حمله نباشد.»

حماس، مدت‌هاست که حمایت و کمک‌های گسترده‌ای از ایران و دولت‌های متحدش در منطقه دریافت کرده است، رابطه‌ای که به سرعت باعث شد برخی در آغاز جنگ روز شنبه انگشت اتهام خود را به سمت تهران نشانه بروند. گزارش وال استریت ژورنال در عصر یکشنبه باعث تشدید پرسش‌ها در واشنگتن و فراتر از آن در مورد دخالت احتمالی ایران، بود. به نقل از این منبع، یکی از اعضای ناشناس حماس و حزب‌الله گفته است که مقامات ارشد امنیتی ایران هفته‌ها با حماس برای انجام این حمله برنامه‌ریزی در ارتباط بودند.

در اظهارات مقامات اسرائیلی و آمریکایی بر فقدان اطلاعات در مورد احتمال دخالت تهران در این جنگ تاکید شده است. ایران حمله حماس را کاملا تایید کرده است اما یک سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفته است ایران در این حمله دخالتی نداشته است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه در سی‌ان‌ان گفت: «در این مورد خاص، ما هنوز شواهدی ندیده‌ایم که نشان دهد ایران این حمله خاص را هدایت کرده یا پشت آن بوده است، اما مطمئناً یک رابطه طولانی بین ایران و حماس وجود دارد».

یکی از مقامات ارشد دولت بایدن در واکنش به مقاله وال استریت ژورنال گفت: «حماس و حزب الله علاقه مند هستند که ایران را در این جنگ درگیر کنند، بنابراین شما نمی توانید لزوماً آنچه را که آنها می گویند قبول کنید.»

این ژورنال همچنین اظهارات یک مقام ارشد حماس را مبنی بر اینکه این گروه حملات را به تنهایی طراحی کرده است، پوشش داد.

طبق گزارش اخیر آسوشیتدپرس، تعداد کشته‌شدگان هر دو طرف تاکنون از مرز 1100 نفر گذشته و هزاران نفر دیگر زخمی شده‌اند. به گفته متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، 9 آمریکایی در حملات حماس کشته شده اند.

منبع گزارش:
https://www.politico.com/news/2023/10/09/u-s-and-israeli-officials-remain-uncertain-of-iranian-involvement-in-hamas-attack-00120606

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

امنیتی-نظامی
۷ آذر ۱۴۰۲

واشنگتن به چه دلایلی اردن را تهدید می کند؟

نوشته: Maher Abu Tair

اندیشکده: alghad

امنیتی-نظامی
۷ آذر ۱۴۰۲

رفح، پاشنه آشیل در غزه

نوشته: Walid Abdulhay

اندیشکده: wattan

user