۹ خرداد ۱۴۰۲

استقبال رهبری ایران از احیای روابط با مصر

  :اندیشکده
2023-05-29 19:39:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، از احیای روابط دیپلماتیک با مصر استقبال کرد. روابط ایران و مصر از زمان  روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در سال ۱۹۷۹ قطع بوده است. میانجیگری رهبر عمان می‌تواند روابط بین دو پایتخت را پس از حدود چهار دهه احیا کند. آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه در دیدار با سلطان هیثم بن طارق آل سعید، رهبر عمان، گفت: «ما هیچ مشکلی در زمینه توافق با مصر نداریم».سفر دو روزه سلطان عمان به تهران پس از سفر او به قاهره در هفته گذشته انجام شد. بنا بر گزارشات رهبر عمان تلاش‌ها را برای نزدیک کردن دو طرف به یکدیگر آغاز کرده است. عمان در دهه گذشته، درگیر حل و فصل مسائل دیرینه ایران با رقبا یا دشمنانش بوده است. مهم‌تر از همه، رهبری عمان در سال 2013  میانجی‌گر آغاز توافقات هسته‌ای بین تهران و واشنگتن شد. مذاکراتی که در سال ۲۰۱۵ به نتیجه رسید.

عمان همچنین به تسهیل فرآیند مبادله زندانیان بین بلژیک و ایران کمک کرد. در این فرآیند  یک امدادگر بلژیکی که ایران او را به جاسوسی متهم کرده بود با یک دیپلمات ایرانی که به اتهام تلاش برای آغاز یک حمله تروریستی در بروکسل زندانی شده بود، معاوضه شد.

به گزارش وب سایت دفتر رهبری ایران، سلطان عمان احیای روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان با میانجی‌گری چین در ماه مارس را تحسین کرد. با توجه به اینکه دارایی‌های حیاتی ایران در خارج از کشور به دلیل تحریم‌ها مسدود شده و درآمد نفتی ایران نیز به شدت کاهش یافته است، جمهوری اسلامی نیاز مبرمی به احیای مذاکرات متوقف‌ شده هسته‌ای دارد. در حالی که در دیدار آیت الله خامنه‌ای با سلطان عمان هیچ اشاره‌ای به تبادل نظر احتمالی درباره سرنوشت مذاکرات هسته‌ای نشده است، گمانه زنی‌ها مبنی بر اینکه مسقط می‌تواند میانجیگر شروع مجدد این توافق رو به مرگ باشد، وجود دارد.

آیت الله خامنه‌ای در اوایل ماه جاری در نشستی با  حضور سفرا و دیپلمات های ارشد وزارت امور خارجه ایران، بار دیگر از عبارت «نرمش قهرمانانه» استفاده کردند، عبارتی که در سال ۲۰۱۳ به عنوان مجوز کلیدی برای دیپلمات‌های ایرانی در تعامل با همتایان آمریکایی خود مطرح شد.

منبع گزارش:
https://www.al-monitor.com/originals/2023/05/irans-khamenei-hails-thaw-egypt-saudi-arabia-during-omani-sultan-visit

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user