چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

ارتباط حزب‌الله با قتل صلح‌بان ایرلندی در لبنان

  :اندیشکده
2023-06-02 20:46:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی
یک قاضی لبنانی در حال تحقیق درباره قتل یک صلح‌بان ایرلندی در دسامبر 2022 به اعلام جرم  علیه پنج تن از عاملان جنایت که اعضای حزب الله یا متحد آن، امل هستند مبادرت کرد. سند 30 صفحه ای ارائه شده توسط قاضی، فادی ساوان، متکی به فیلم های دوربین های نظارتی، ضبط های صوتی و شهادت شاهدان از صحنه است. برخی از مردان در این فیلم خود را حزب الله معرفی می کردند.

اعضای متهم حزب الله و امل در 14 دسامبر 2022 در کمین دو خودروی یونیفل در نزدیکی روستای العقبیه در جنوب لبنان ایستادند و یک عضو ایرلندی 23 ساله را به ضرب گلوله کشتند، کاروان در یک ماموریت معمولی به سمت بیروت در جاده ای در امتداد دریای مدیترانه در حال حرکت بود. محمد عفیف مسئول رسانه ای حزب الله گفت که افراد ذکر شده در کیفرخواست به این سازمان وابسته نیستند. جنبش امل به رهبری نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، اظهار نظری نکرده است.

ساوان قبلاً تحقیقاتی در مورد انفجار بندر اوت 2020 بیروت را رهبری کرده بود. دادگاه سه وزیر سابق و نخست وزیر مستعفی را به سهل انگاری متهم کرد که هر سه به حزب امل یا حزب الله وابسته بودند. دو تن از سه وزیری که توسط ساوان متهم شدند، او را به زیاده روی از اختیاراتش متهم کردند.

منبع گزارش:
https://www.fdd.org/analysis/2023/06/02/hezbollah-linked-to-murder-of-irish-peacekeeper-in-lebanon/

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user