یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۲

ادعای آژانس اطلاعات نیوزلند؛ دخالت چین، روسیه و ایران در این کشور

  :اندیشکده
2023-08-11 06:39:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی

آژانس اطلاعات داخلی نیوزلند روز جمعه و پس از انتشار گزارش ارزیابی تهدیدات خود برای اولین بار اعلام کرد که ایران و روسیه در امور داخلی نیوزلند دخالت کردند.

در این گزارش، اندرو همپتون، مدیر کل امنیت آژانس اطلاعات داخلی، گفت که سرویس اطلاعات امنیتی ترجیح داده‌است که ارزیابی های خود برای عموم جامعه به اشتراک بگذارد. این آژانس قبلاً رویکردی محرمانه در پیش گرفته بود. پس از اینکه در سال 2019  یک سفیدپوست نژاد پرست به سمت 51 نمازگزار در دو مسجد کرایست چرچ تیراندازی کرد و آن ها را به قتل رساند، این آژانس تصمیم گرفت که مسیر خود را تغییر دهد و سازمان های دیگر را به دلیل تمرکز بیش از حد بر تهدید تصور شده از جانب افراط گرایی اسلامی مورد انتقاد قرار دهد.

در این گزارش، آژانس می‌گوید برجسته‌ترین مورد مداخله خارجی، هدف قرار دادن مستمر جوامع مختلف چینی حاضر در کشور توسط افرادی است که با بازوی اطلاعاتی حزب کمونیست حاکم چین ارتباط دارند. در این بیانیه آمده است که تلاش‌های چین برای پیشبرد مشارکت سیاسی، اقتصادی و نظامی خود در اقیانوس آرام باعث ایجاد یک رقابت استراتژیک شده است. این آژانس گفت که از فعالیت های جاسوسی چین در داخل و علیه نیوزیلند آگاه و نگران است.

در این گزارش آمده است که ایران از طریق نظارت و گزارش در مورد جوامع ایرانی و گروه‌های ناراضی حاضر در نیوزیلند درگیر مداخله اجتماعی شده است. این آژانس حضور روسیه در اوکراین را با مشکلات متعددی از جمله افزایش رقابت ژئوپلیتیکی، اختلال در زنجیره تامین و تلاش برای جاسوسی از سایر کشورها و انتشار اطلاعات نادرست مرتبط دانست. در این گزارش آمده است: «کمپین‌های بین‌المللی روسیه به طور خاص نیوزیلند را هدف قرار نداده است اما بر دیدگاه‌های برخی نیوزلندی‌ها تأثیر گذاشته است.»

منبع گزارش:
https://www.washingtonpost.com/world/2023/08/11/new-zealand-foreign-interference-china-russia-iran/21ed510c-3811-11ee-ac4e-e707870e43db_story.html

مقالات مشابه

اسلام‌گرايى و يهودستيزى در داغستان
تشدید محدودیت ها بر فرقه احمدیه در مصر
افزایش اقبال به اسلام در اروپا پس از تجاوز اسرائیل به غزه

انتخاب سردبیر

فرهنگی و اجتماعی
۱۴۰۳/۰۴/۳۱

تشدید محدودیت ها بر فرقه احمدیه در مصر

نوشته: Massimo Introvigne

رصدگر:   سامانه مشرف

اندیشکده: bitterwinter

user