شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۶

اتهام اوکراین به روسیه درباره حادثه در نیروگاه هسته‌ای

  :اندیشکده
2023-05-26 20:17:00 :تاریخ انتشار
:نویسنده
لینک منبع اصلی

وزارت دفاع اوکراین روز جمعه اعلام کرد روسیه در حال برنامه ریزی برای شبیه سازی یک حادثه بزرگ در یک نیروگاه هسته ای تحت کنترل نیروهای طرفدار مسکو است تا بتواند ضدحمله اوکراینی ها برای بازپس گیری سرزمین های اشغال شده  را خنثی کند .

نیروگاه Zaporizhzhia که در منطقه ای در جنوب اوکراین تحت اشغال روسیه قرار دارد، بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا است و این منطقه بارها مورد هدف گلوله باران قرار گرفته است که هر دو طرف یکدیگر را مقصر آن می دانند.

اداره اطلاعات وزارت دفاع گفت که نیروهای روسی به زودی نیروگاه را گلوله باران خواهند کرد و سپس نشت تشعشعات را اعلام خواهند کرد. این امر باعث می شود مقامات بین المللی تحقیقاتی را انجام دهند و در طی آن تمام خصومت ها متوقف شود.

بیانیه این اداره که در تلگرام منتشر شده است، هیچ مدرکی را ارائه نکرده است. در این بیانیه آمده است که روسیه بازدید  برنامه ریزی شده بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را که در این نیروگاه مستقر هستند، مختل کرده است.این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستقر در وین، که مکرراً  اخبار به‌روزرسانی‌ شده  مربوط به این نیروگاه را منتشر می‌کند، هیچ اشاره‌ای به هیچ گونه اختلالی نکرده است.

شاهدان هفته گذشته گفتند که نیروهای نظامی روسیه در حال تقویت مواضع دفاعی خود در داخل و اطراف نیروگاه قبل از ضد حمله بوده اند.

در اکتبر 2022، رئیس جمهور اوکراین یعنی ولادیمیر زلنسکی از غرب خواست به روسیه هشدار دهد که دست به اقدامات خطرناک نزند .

در ماه فوریه، روسیه اعلام کرد که اوکراین در حال برنامه ریزی برای انجام یک حادثه هسته ای در خاک خود است تا مسکو را مقصر این امر جلوه دهد .

 روسیه بارها کیف را به برنامه ریزی عملیات "پرچم دروغین" با سلاح های غیر متعارف بیولوژیکی یا رادیواکتیو متهم کرده است.این در حالی است که چنین حمله ای صورت نگرفته است .

منبع گزارش:
https://www.reuters.com/world/europe/ukraine-says-russia-plans-simulate-accident-nuclear-power-plant-2023-05-26$

مقالات مشابه

انتخاب سردبیر

user